GeriSpor Tekvandoda "rüşvet" skandalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekvandoda "rüşvet" skandalı

Tekvandoda "rüşvet" skandalı

Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor Kulübü Antrenörü Mustafa Gürsoy, Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin ile Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin'in, milli takıma alınmaları için antrenör ve sporculardan para istediklerini iddia etti.

Gürsoy, kendi kulübünün sporcusu Yaprak Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcuları Remzi Başakbuğday ile Soner Pınarcık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sporcusu İsmail Akkuş ile birlikte Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Ankara Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Metin ve Ali Şahin'in, sporcuları milli takım seçmelerine ve milli takıma almak için sporculardan para talip ettiklerini ileri süren Gürsoy, "Federasyon Başkanı Metin Şahin ile kardeşi Ali Şahin'in sporcularımızın alacağı ve aldığı ödüllerden rüşvet talep etmelerini belgelemiş bulunmaktayım" dedi.

Sporcuların normal şartlarda milli takımlara seçmelerle alındığını ifade eden Gürsoy, "Bu federasyon ise sporculardan rüşvet talep ediyor. Para vermeye yanaşmayanların hakkı yeniyor. Ali Şahin, Akdeniz Oyunları öncesinde sporcum Yaprak Eriş için benden para istediğinde Metin Şahin'e gittim ama bana 'Bu pasta tek başına yenmez. Ali benim kardeşim bence sen git ve onunla anlaş' diyerek beni geri gönderdi. Ali Şahin'e geri gittiğimde, Yaprak'ın daha önceki Avrupa şampiyonluğu nedeniyle Sayın Melih Gökçek'in verdiği dairenin parasından 50 bin lira istedi. Ben de bunları belgelemek için kendi salonumu satarak, Ali Şahin'e 35 bin lira verdim. Tüm bu söylediklerimin ses kayıtları mevcuttur" diye konuştu.

"Bunları açıklayacağımı söylediğim günden beri tehdit alıyorum"

Rüşvetle milli takıma giren sporcusunun Avrupa şampiyonu olduğunu söyleyen Gürsoy, şöyle devam etti:

"Bunları açıklayacağımı söylediğim günden beri tehdit alıyorum. Daha önce Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Genel Müdürlüğü'ne gittim ancak sonuç alamadım. Bunu öğrenen Metin Şahin bana 'Bakan'a da gitsen Genel Müdür'e de gitsen faydası olmaz. Fazla zıplama, ipini çekerim, git Ali ile anlaş' dedi. Telefon kayıtlarım dinlensin. Şahin'e yakın sporcular iki gündür arayıp bana hayatımın tehlikede olduğunu söylüyorlar. Bu düzen artık böyle gitmemeli. Bizler alın terimizle, gecemiz gündüzümüz olmadan çalışıyoruz. Kimin ne hakkı var emeklerimizi sömürüp, sporcularımızı spordan soğutmaya?"

Toplantının ardından Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu'na gideceklerini belirten Gürsoy, bu uygulamalar yüzünden Türkiye'nin son Dünya Şampiyonası'nda 16 sıklette bir madalya bile alamadığını söyledi. Gürsoy, konuşmasının ardından söz konusu diyalogları içeren ses kayıtlarını dinletti.

Eriş: "Ali Hocayı her gördüğümde yine para isteyecek diye kaçar oldum"

2009 yılından beri milli olduğunu dile getiren Yaprak Eriş, milli takım kampındayken federasyon başkanı Metin Şahin'in, yanına gelerek kendisinden para istediğini vurgulayarak, "Yurt dışına gidebilmem için para vermem gerektiğini söyledi. 'Parayı bana getirme, bu konuları Ali Hocanla konuş' dedi. Ali Hoca da 'Düdük bende, vermezsen bitiririm seni' diye konuştu. Önce anneme anlattım. Annem de 'Hocana anlat. Biz seni milli takım için gönderiyoruz, senden nasıl para isterler' diyerek tekvandoyu bırakmamı istedi. Hocama anlattım. Hocam da bunları belgelemek için parayı verdi. Ali Hocayı her gördüğümde yine para isteyecek diye kaçar oldum" ifadelerini kullandı. Milli takıma seçilmek için normalde 5-6 seçmeden geçtiklerini anlatan Eriş, bazı sporcuların hiç seçmeye girmeden yurt dışında yarıştığını ileri sürdü.

Milli tekvandocular Soner Pınarcık ile Remzi Başakbuğday da 2010 yılında kendilerinden para istendiğini ve buna yanaşmadıkları için o yıldan itibaren milli takım seçmelerine ve kamplara alınmadıklarını ileri sürdü. Soner Pınarcık, bunları bildiklerini ancak daha önce ellerinde kanıt olmadığı için konuşmadıklarını ifade ederek, "Ben artık yarışmıyorum. Öğretmenim ve sporcu yetiştiriyorum. Bundan hiçbir çıkarımız yok. Tek isteğimiz bundan sonraki sporcuların aynı sıkıntıları yaşamamaları" dedi.

Başakbuğday: "2010 yılında benden de kamp müdürü aracılığıyla para istendi, vermedim"

2005-2010 yıllarında 54 kiloda Türkiye'de hiç yenilgi almladığını ve birçok kez milli takım adına yarıştığını anlatan Remzi Başakbuğday ise, "2010 yılında benden de kamp müdürü aracılığıyla para istendi, vermedim. O yıldan beri milli takıma alınmadım ve zaten o yıldan itibaren Türkiye, benim kilomda sporcu yarıştırmadı. Eşim Zeynep Kiraz, gençler dünya şampiyonu. O da bu olaylar yüzünden sporu bıraktı. Hocamızı desteklemek için buradayız. Bunları belgelediği için kendisine teşekkür ediyoruz. Umarız bir sonuç alınır" şeklinde konuştu. Babasının 30 yıldır tekvandoya emek verdiğini, Metin-Ali Şahin kardeşler ile eski takım arkadaşları olduklarını belirten İsmail Akkuş da şunları söyledi:

"Avrupa üçüncüsü ablam bu yüzden sporu bıraktı. Babam böyle şöylere asla taviz vermediği için ben de milli takıma çağrılmıyorum. 2010 yılına kadar her kampa çağrılırdım. 22 yaşındayım, günde çift idman yapıyorum. Babam bana sporu bıraktırma noktasına geldi. Ödül yönetmeliğinde antrenörlerin aldıkları paralar çok düştüğünden beri para olayları yaşanmaya başladı. Hepimiz çok üzgünüz, sporu bırakma noktasına geldik."

Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin: "Hakkımızdaki rüşvet iddiaları gerçek dışıdır"

Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, kendisi ve kardeşi Ali Şahin hakkındaki rüşvet iddialarının gerçeği yansıtmadığını savundu. Şahin, Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor Kulübü Antrenörü Mustafa Gürsoy'un, kendisi ve milli takımlar teknik direktörü olan kardeşi Ali Şahin hakkındaki "Sporcuları milli takıma almak için antrenör ve sporculardan para istiyorlar" şeklindeki açıklamalarının "gerçek dışı" olduğunu belirterek, "Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduk" dedi. Metin Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Milli takım sporcularını teknik kurul belirler, ben değil. Bu iddialar, şahsi çıkarları federasyonun verdiği karalarla uyuşmayan insanların kurduğu bir komplodur. Federasyon bugüne kadar milli takım seçmelerinde adil olmuştur. Bundan sonra da adil olacaktır. Konuyu yargıya taşıdık. Gerekli işlemler yapılacaktır" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor Kulübü Antrenörü Mustafa Gürsoy, kendi kulübünün sporcusu Yaprak Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi sporcuları Remzi Başakbuğday ile Soner Pınarcık ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sporcusu İsmail Akkuş ile birlikte Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Ankara şubesinde bugün düzenlediği basın toplantısında, Şahin kardeşleri rüşvet almakla suçladı. Elinde ses kaydı olduğunu savunan Gürsoy, toplantıda kayıtları dinleterek, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu'na gideceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle