Tekstile yatırımdan şikayetin mantığı yok

Hürriyet Haber
31 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ocak 1999 - 00:01

Ramsey Giyim Genel Müdürü Hasan Doğan, ‘‘İşsizliğin olduğu bir ortamda tekstil ve konfeksiyonda fazlya yatırım var diye şikayet etmenin mantığını anlamıyorum’’ dedi.

Ramsey Giyim Genel Müdürü Hasan Doğan, iç pazarda durgunluk nedeniyle yüzde 10'luk bir pazar kaybına uğradıklarını belirterek, ‘‘İhracatımızı artırdık. Ancak kriz ve durgunluk nedeniyle geçen yıl yapmayı planladığımız ek yatırımı erteledik. 1999 yılında da mevcut durumumuzu koruyacağız’’ dedi.

Üretimlerinin yüzde 25 iç pazar, yüzde 75 ihracat ağırlıklı olduğunu söyleyen Doğan, 1998 yılı ihracat rakamının 12 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Doğan, yakında gençlere yönelik spor giyim kolleksiyonlarını da piyasaya sunacaklarını belirterek, Türkiye'de fazla yatırım yapıldığı görüşünü eleştirerek şöyle konuştu:

YATIRIMI ERTELEDİK

İşsizliğin olduğu bir ülkede tekstil ve konfeksiyonda fazla yatırım var diye şikayet etmenin mantığını anlayamıyorum. Esas sorulması gereken soru şu: ‘Fazla üretimimi neden satamıyorum? Uzakdoğu ülkelerinden gelen hammaddeye karşı neden rekabet edemiyorum?’ Bu soruların yanıtlarını vermeliyiz. Asıl, hükümetten Uzakdoğu ile rekabet koşullarını yaratacak ortamı yaratmasını istemeliyiz. Burada da finansman sorunu var. Enflasyon yüzde 50, faizler ise yüzde 140'ı aştı. Devlet aradaki farkı biryerlere ödüyor, ama ihracatçı tekstil ve konfeksiyon sektörünün masraflarını neden mahsup etmeyi düşünmüyor?

Eximbank kredilerinin bankalar tarafından firmalara kullandırılmasında sorunlar çıkacak. Bu aracı bankalar sorunlu oldukları firmalara nasıl Eximbank kredisi kullanımında aracılık edecek? Bence, en makul yol ihracatçıya mahsup sisteminin getirilmesi. Biz ihracatımızı 1998 yılı içinde yüzde 35 artırdık. Avrupa pazarındaki durgunluğa rağmen bize talep geliyor. Günde 2 bin 400 adet klasik ceket üretim kapasitesine ulaştık. Bu kapasite ile iddialıyız. Önümüzdeki yıl da ihracatımızı artırmak için ek yatırım yapmak zorundayız. Çünkü, bize talep geliyor. Ama ekonomik kriz nedeniyle yeni yatırım yapmadık. Bu yılda da mevcut durumumuzu korumaya çalışacağız.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı