Tekstilde ‘Kriz Fonu’ bilmecesi

Hürriyet Haber
08.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.09.1998 - 00:01

Başbakan Mesut Yılmaz'ın tekstil ve konfeksiyon sektörlerine acil olarak oluşturulmasını istediği Kriz Fonu'na nereden kaynak bulunacağı konusu belirsizliğini koruyor. Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen, fon konusunda ‘‘Bize böyle bir fon için talimat gelmedi’’ derken, Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Ege, Japon Eximbank'tan 200 milyon dolarlık kaynak temini için mutabakata varıldığını açıkladı. Ancak, Kriz Fonu'na aktarılması planlanan bu 200 milyon doların Japon Eximbank tarafından, Türk-Japon ortak yatırımlarının finansmanı için kullanılması şartıyla vereceği belirtiliyor. Kriz Fonu'ndaki bu belirsizlik İTKİB tarafından düzenlenen ‘‘2000'li Yıllara Doğru Tekstil Sektöründe Yeniden Yapılanma’’ konulu panelde ortaya çıktı. Dış Ticaret Müsteşarı Yavuz Ege panel başlamadan önce tekstilcilerin beklediği müjdeyi şöyle verdi: ‘‘Japon Eximbank'ın Türk Eximbank'a 200 milyon dolar kredi sağlaması konusunda Hazine ön mutabakata varmıştır. Kredinin ilk kısmı bu yılın sonundan önce kullandırılacak. Bu kaynağın tekstil sektörüne kullandırılması öngörülüyor. Amacımız bu kredi miktarının 500 milyon dolar gibi büyüklüğe ulaşması.’’

ARAYA ADAM SOKMAYIN

Hazine Müsteşarı Yener Dinçmen de 200 milyon dolarlık kredi bağlantısını doğrularken bu paranın kullanımı konusunda tekstilcileri şaşırtan bir açıklama yaptı. Dinçmen, kendisine Başbakan Mesut Yılmaz'ın Kriz Fonu oluşturulması talimatı hakkında soru soran tekstilcilere, ‘‘Demek bu konuda sizin daha fazla bilginiz var. Bize böyle bir talimat gelmedi, böyle birşeyden bilgim yok. Demek ki böyle bir talimat bir süre sonra gelebilir’’ yanıtını verdi.

Yener Dinçmen, Hazine Teşvik Uygulama Dairesi'inde teşvik belgesi bekleyen işadamlarının araya başkalarını sokmamasını istedi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı