Tekstil'de 54 bin işçi greve hazırlanıyor

Hürriyet Haber
15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Teksif Genel Başkanı Zeki Polat işveren örgütünün yüzde 13'ün üzerinde zam vermeyi kabul etmemesi nedeniyle uzlaşma olanağının kalmadığını belirterek "Bayramdan sonra grev kararı alıyoruz" dedi.

Tekstil Örme ve Giyim Sanayii İşçileri Sendikası (TEKSİF) ile Tekstil İşverenleri Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlandı.

TEKSİF'in Ramazan Bayramı'nın ardından grev kararı alacağı bildirildi.

TEKSİF Genel Başkanı Zeki Polat, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 54 bin tekstil işçisini ilgilendiren ve 1 Eylül'den itibaren 2 yıl süreyle geçerli olacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde hiçbir ilerleme kaydedilemediğini söyledi.

Enflasyonla mücadele ve istikrar programının tam anlamıyla başarıya ulaşmadığını, hedeflenen enflasyonla, gerçekleşen enflasyon arasındaki farkın büyüdüğünü savunan Polat, şöyle konuştu:

"İşveren örgütü (Yüzde 13'ün üzerinde zam verme şansımız yok) diyor. Bu durumda uzlaşma şansı da yok. İşçi sendikaları olarak ilk 6 ay için yüzde 25, takip eden 3'er aylık dönemlerde de enflasyon oranında zam talep ettik. Ancak işveren sendikası uzlaşmaz tutumunu sürdürdü. Bu nedenle hiçbir neticeye ulaşamadık. Netice bu... Bayramdan sonra grev kararı alıyoruz."

Zeki Polat, bugün 10.00-15.00 saatleri arasında gerçekleşen ve aralıksız devam eden toplusözleşme görüşmelerinin, işçilere grev yolunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı