Tekstilcilerle dericiler Rusya pazarı için kolkola

Hürriyet Haber
22 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mart 1998 - 00:01

Türk tekstil ve konfeksiyoncuları İTKİB'in önderliğinde Moskova'ya moda çıkartması yaptı. İTKİB ve dericiler, Moskova'daki fuarları ortak katılma kararı aldı. İTKİB Başkanı Okan Oğuz, ‘‘Bavul hariç, Rusya'ya kayıtlı ihracatımızı 5 milyar dolara çıkarabiliriz’’ dedi.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ile Türkiye Deri Sanayicileri Derneği, 5 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedefledikleri Rusya pazarı için işbirliği yapmaya karar verdi. İTKİB Başkanı Okan Oğuz ile Deri Sanayicileri Derneği Başkanı Turgut Koşar, bu kararı İTKİB'in ilk kez katıldığı ‘‘Moda Moskova 98 Fuarı’’nda açıkladı. Oğuz ve Koşar, ‘‘Moskova'da ağustos veya ekim ayında yapılacak moda fuarına tekstil ve deri firmalarını birlikte götürmeyi düşünüyoruz’’ dediler.

Moda Moskova 98 Fuarı'na bu yıl Türkiye'den 35'i İTKİB bünyesinde olmak üzere toplam 39 firma katıldı. Fuara en çok katılım Türkiye, İtalya ve Almanya'dan oldu. Türk tekstil ve konfeksiyoncularının bu katılımı, tam anlamıyla bir moda gösterisine dönüştü. Tekstil ve konfeksiyoncular, Rusya'ya marka çıkarmasını sürdüreceklerini bildirdiler.

Bu arada, fuara katılan Damat, Mithat Giyim, Sezer Tekstil, APS, Pepko gibi firmalar, Moskova'da birer ofis veya mağaza açmak için de hazırlıklar başlattılar.

AB'NE ALTERNATİF

Rusya pazarı, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü için Avrupa Birliği'ne (AB) ikinci alternatif olabilecek bir hacma sahip bulunuyor. İTKİB Başkanı Okan Oğuz, şu anda Rusya'ya Türkiye'den resmi ihracatın 2 milyar dolar olduğunu belirterek, ‘‘Rusya, AB'den sonra bizim için ikinci büyük pazar niteliğinde. Rusya'ya genel ihracat hacmi ise 4.1 milyar dolar. Bavul ticaretini de katarsak 9-10 milyar dolarlık bir hacim var. Biz burada tekstil konfeksiyon için ilk aşamada yaklaşık 5 milyar dolarlık ihracat potansiyeli görüyoruz. Türkiye AB ile de ilişkilerini sürdürürken Rusya pazarındaki avantajını değerlendirmek zorunda’’ diye konuştu.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı