ANKARA HABERLERİ

Tekstil ve hazır giyim sektörü desteklenirse kriz fırsata çevrilir

Hürriyet Haber
30.07.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ekonomik kriz karşısında şu ana kadar geliştirilen iyi bir planlama bulunmadığına dikkat çeken Cihangir Hazır Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Engin Cihangir, "Küresel ekonomik krizi verilecek desteklerle fırsata çevirebiliriz" dedi.

Hürriyet Haber

HAZIR giyim sektörünün bugüne kadar yaşanmamış bir daralma ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Ankara’nın hazır giyim zincirlerinden Cihangir’in Yönetim Kurulu Başkanı Engin Cihangir, "Verilecek destekle, hazır giyim alanında güçlü bir oyuncu olan Türkiye, küresel ekonomik krizi fırsata çevirebilir" dedi.

Herkes bekleyiş içinde

Türkiye ekonomisinin en önemli unsurlarından birisi olan tekstil ve hazır giyim sektörünün hiçbir şekilde gözardı edilemeyeceğini belirten Cihangir, hükümetten gerekli desteği istediklerini kaydetti. Cihangir, "Sektörümüzde geçmiş yıllarda yaşanan ekonomik krizler, geliştirilen iyi stratejiler sayesinde atlatılabilmişti. Ancak son ekonomik kriz karşısında şu ana kadar geliştirilen iyi bir planlama bulunmuyor. Herkes bir bekleyiş içinde" diye konuştu.

Avantajlı konumdayız

Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle avantajlı olduğuna dikkat çeken Cihangir, şunları söyledi:

"Türkiye, coğrafi konumu sebebiyle tedarik zincirindeki dezavantajları avantaja çevirebilir. Türkiye, hazır giyim alanında güçlü bir oyuncu. Bu, iyi değerlendirilmeli.

Tedarik zinciri işbirliğine daha fazla önem verilmeli. Coğrafi konumun en iyi şekilde değerlendirilmesi için bazı önlemler acilen devreye sokulmalı. Türkiye, eline geçen fırsatları iyi değerlendirdiği takdirde kazananlardan olacaktır. Ancak, maliyet gibi kritik olan bir konu var. İnanılmaz bir fiyat baskısı var. Birçok şey firmaların maliyet yapılandırmasına ve Türk lirasının kur durumuna bağlı olacak."

Çin ’e darbe

Kriz döneminde, çevre ve sosyal sorumluluk bilincinin önem kazandığını belirten Cihangir, bunu iyi değerlendiren ülkelerin kriz döneminde karlı olacaklarını söyledi.

Cihangir, Türkiye’nin, sosyal sorumluluk ve çevre bilinci anlamında Çin’e göre çok ciddi bir avantajının bulunduğuna dikkat çekerek, "Türkiye, çevre ve sosyal sorumluluk alanlarında çok daha bilinçli bir pozisyona geliyor. Bu trendin, kriz yüzünden daha da artacağına inanıyoruz. Bu öngörü gerçekleşirse Türkiye’nin yine kazanacak çok şeyi var demektir" dedi.

Çin’e büyük bir darbe vurabiliriz

Desteklenen Türk tekstil sektörünün, Çin’e büyük darbe vuracağını ifade eden Cihangir, şunları söyledi:

"Tüm sorunlara rağmen Çin’in hala çok güçlü olmaya devam etmesi bekleniyor. Ancak biz bu kanatta değiliz. Çin mallarının ağırlıkta olduğu pazarlara bu dönemde girerek önemli bir avantajı yakalayabiliriz. Bu ülkede de çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Onlarda da işçilik ve enerji maliyetleri giderek yükseliyor. Üretimlerine, daha önce olmayan çevre korumayla ilgili bir takım maliyetler de ekleniyor. Ayrıca, kriz nedeniyle çok ciddi kredi sorunlarıyla da karşılaşıyorlar. Bu da birçok firmanın kapanmasına neden oluyor. Krizde, büyük tedarik zincirine sahip olmayan ülkeler kaybedecek."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tekstil ve hazır giyim sektörü desteklenirse kriz fırsata çevrilir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı