ANKARA HABERLERİ

Tekstil sektöründe ihracat kan kaybı üreticiler ise gelecek korkusuyla yaşıyor

Hürriyet Haber
02.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 01.12.2009 - 19:03

Çin çok hızlı gelişme içinde. Son 30 yılda Çin ve Hindistan’ın tekstil ve hazır giyim sanayisi tavan yapmış durumda, bizde de son 30 yıldır ilk defa tekstil ve hazır giyim ihracatında yüzde 20 geriye gidiş var.

Hürriyet Haber

ÖZELLİKLE Çin’in ve Hindistan’da tekstil ve hazır giyim sektörünün güçlü bir şekilde gelişimini sürdürmesi, ihracatta kan kaybı yaşayan Türk tekstil ve hazır giyimcilerde “gelecek korkusu” yaratıyor.

Uluslararası Tekstil Sanayicileri Federasyonu’nun (ITMF) geçen ay Çin’de yapılan ‘’2009 Yıllık Toplantıları’’ ile bu ay Hindistan’da düzenlenen ‘’25. Dünya Hazır Giyim Federasyonu (IAF) Konferansı’’na katılan Umut Oran, dünya tekstil ve hazır giyim sektörüne ilişkin gözlemlerini anlattı.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konfeksiyon ve Hazır Giyim Meclis Başkanı Umut Oran, ITMF ve IAF toplantılarında hem Çin hem de Hindistan’daki son gelişmeleri görebilme imkanı olduğunu söyledi. Sektör olarak arkalarında çok önemli bir devlet politikası olduğunu gördüğünü belirten Oran, şunları kaydetti:

“İki ülke devlet politikalarının önceliklerini işsizlere iş ve aş bulmak, kalkınmak oluşturuyor. 1995’ten beri özellikle Çin ve diğer ülkeleri inceliyorum, her yıl oradaki toplantılara katılıyorum. Özellikle Çin çok hızlı gelişme içinde. Son 30 yılda Çin ve Hindistan’ın tekstil ve hazır giyim sanayisi tavan yapmış durumda, bizde de son 30 yıldır ilk defa tekstil ve hazır giyim ihracatında yüzde 20 geriye gidiş var. Kendi adımıza üzülüyorum. Bir yandan pazarlarımızı kaybediyoruz bir yandan ülkemizde sosyal, bölgesel dengeleri zor duruma sokuyoruz. Çin’i durdurmak zor.

Anlayış çok farklı

Hindistan ve Bangladeş de geliyor. 24 saat çalışıyorlar, korkunç bir motivasyon, devlet desteği var. İnsanlar hem ülkelerinin geleceğini hem de kendi geleceklerini yaratıyorlar. Çok başarılı politika izliyorlar.’’

Türkiye’de 1980’lerde sanayiciliği heveslendiren bir anlayış olduğunu, şu anda bu anlayışın terk edildiğini savunan Umut Oran, “Gittiğimiz ülkelerde çok sayıda Türk yatırımcı görüyoruz. Çevre ülkelere de giden çok fazla. Son yıllardaki hükümet politikaları girişimcileri kayıt dışına, sınır dışına itmeye başladı. Şu anda da işlerini bırakıyorlar. Eldeki mevcut değerlerimizin üzerine ilave koyacağımıza, bir bir kaybediyoruz. Yatırımlar, yurt dışında nerede fırsat bulursa oraya kayıyor, şu anda Brezilya da önemli bir ülke” dedi.

Çin’in tasarımda, perakendecilikte, teknik tekstilde ve sektörel her alanda çok yol aldığını kaydeden Oran, Türkiye’de ise ithalata dayalı bir yapı olduğunu, ihracat ve kapasite kullanım rakamlarının bunu gösterdiğini ifade etti. Umut Oran, bu yıl Türk hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının yüzde 20,72 ve tekstil ve ham maddeleri ihracatının yüzde 24,41 düştüğüne dikkati çekti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tekstil sektöründe ihracat kan kaybı üreticiler ise gelecek korkusuyla yaşıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:45
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:21
  • Akşam
   19:00
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı