Ege Haberleri

EGE

  Tekstil sektöründe 8 bin yeni işsiz

  Ferah IŞIK - Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  20 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ekim 2008 - 00:42

  Denizli’nin 1.5 milyar dolara ulaşan ihracat rakamıyla lokomotifi olan tekstil sektörü zor günler yaşıyor. Bir yılda 8 bin kişinin işsiz kaldığı sektörde, fabrikalar birer birer kapanıyor.

  Denizli’nin 1.5 milyar dolara ulaşan ihracat rakamıyla lokomotifi olan tekstil sektörü zor günler yaşıyor. Düşük kur, yüksek enerji maliyeti, vergi ve SSK primi oranlarının yüksekliği sorunları çözülmeyen sektör 5084 Sayılı Teşvik Yasası’nın getirdiği haksız rekabet ve global krizin de etkisiyle her geçen gün darbe yiyor. Son bir yılda işçi çıkararak küçülmeye giden bir çok firma yavaş yavaş üretimi durdurarak kapısına kilit vurmaya başladı.

  Fabrikalar tek tek kapanıyor

  Sektörde bir yılda 8 bin çalışan işsiz kaldı. Son olarak bir hafta önce 83 tekstil fabrikasının bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi’nin ilk tekstil fabrikası olma özelliğini taşıyan ve 450 işçi çalıştıran, yılda 10 milyon doların üzerinde ihracat yapan Denteks Tekstil Fabrikası ile 1972 yılında kurulan 58 bin metrekare alanda faaliyet gösteren, 700 kişinin çalıştığı, yıllık ihracatı 25 milyon dolar olan Dempa Denizli Mensucat Sanayi ve Ticaret A.Ş., üretimi durdurarak kapılarına kilit vurdu. Son altı ayda Atakan Tekstil, Atak Tekstil, İrem Tekstil, Bordo Tekstil ve Turkmar firmaları da üretimi durdurdu. Merkeze bağlı Göveçlik Beldesi’nde faaliyet gösteren ve Denizli’nin ilk iplik fabrikası olan Göveçlik İplik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de 850 kişinin işine son verip fabrikayı kapattı. Çok sayıdaki fabrika da işçi çıkardı, bazıları çalışanlarına ücretsiz izin verdi. Bir çok fabrikada da 4-5 aydır personel maaşları ödenemiyor. Kapanan, kilit vurulan fabrikaların Denizli tekstil ihracatındaki payının 100 milyon doların üzerinde olduğu belirtildi. Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, gerekli önlemler alınmazsa kentte sosyal patlamanın eşiğine gelineceği uyarısında bulundu.

  Kriz ev sattırdı

  Yaşadığı ekonomik sorunları aşamayarak kapıya kilit vuran Baysal Ailesi’ne ait Göveçlik İplik Fabrikası ile Dempa Denizli Mensucat Sanayi Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baysal, firmalarının borcunu ödemek için evlerini bile satılığa çıkardıklarını söyledi. Baysal, "İşçimin alacaklarını evlerimi satıp ödeyeceğim. Kuşadası ve İstanbul’daki otellerimi de satabilirim. Tüm borçlarımı ödeyeceğim. Yazık çok yazık. Milyonlarca dolarlık makinalarımız şu an çalışmıyor. Devlet maalesef sorunlara çözüm bulmuyor. Yıllardır Tekstil Bakanlığı kurulsun diyoruz, ciddiye alan yok. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Denizli’ye sorunlarımızı dinlemeye geliyor, bir şey demeden gidiyor. Yıllık ihracatım 25 milyon dolardı. Yazık değil mi? Bankalar tekstilciye kredi vermiyor. Teşvik Yasası ile belimizi iyice büktüler. Komşu illerimizde elektrik, doğalgaz ve vergiyi yüzde 50 daha ucuz ödüyorlar. Denizli ve Denizli gibi teşvik dışı kalan illerin de ipi çekiliyor" diye konuştu.

  İŞÇİ ÇOK MAĞDUR

  Dempa Tekstil’de işten çıkartılan Ercan Alıç, yaşanılan krizi işverinin de işçinin de derinden hissettiğini ve yaşadığını söyledi. Alıç, "20 yıldır Dempa’da çalışıyorum. Düğünlerimiz oldu. Cenazelerimiz oldu, patronlarımız hep yanımızdaydı. Bayramlar yaşadık, cebimize para koydular. 20 yılda bir tek gün maaşımı geç almadım. 6 aylık maaşı alamıyorum. İşveren o kadar onurlu bir insan ki, alacaklarımızı ödeyebilmek için evlerini satılığa çıkardı. Denizli’de binlerce insan işsiz kaldı. ’Durmak yok yola devam’ diyenler bu krizi görmüyor mu?" diye konuştu.

  ÜRETİM SÜRMELİ

  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, gelişmelerin son derece üzücü, gelecek adına kaygı verici olduğunu ifade etti. Gelinen noktada hükümete önemli görevler düştüğünü savunan Keçeci, şunları söyledi: "Üretim aksamadan devam etmelidir. Bunun için hükümetin gerekli desteği yapması gerekiyor. Sanayicinin üretimde çektiği sıkıntıyı herkes biliyor. Elektrik, doğalgaz pahalı, vergiler ağır, faizler yüksek. Dünya kriz yaşıyor. Devletimizin, üreticiler için elinden geleni yapması gerekiyor. Aksi halde işsizler ordusu yaratılacak. Korkumuz, sosyal patlama gibi istenmeyen olaylarla karşı karşıya kalmak. Ülkemizdeki üreticilerin içine girdikleri girdaptan çıkması için devletin acilen bir planlama yapıp, üretimi sürdürmesi gerekiyor."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı