Tekstil işçisine 6 ayda yüzde 45 zam

Hürriyet Haber
12.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tekstil iş kolunda toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Dün işçi ve işveren sendikaları arasında imzalanan ve 51 bin işçiyi kapsayan sözleşme ile yılın ilk 6 ayında ücretlere yüzde 45, ikinci 6 ayında ise yüzde 30 artış sağlandı.

Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası ile Türkiye Tekstil Örme ve Giyim Sanayii İşçileri Sendikası (Teksif) arasında 51 bin işçiyi kapsayan 17. dönem grup sözleşmesi imzalandı. Böylece, Teksif'in yarın uygulama kararı aldığı grev ve işveren sendikasının 15 Ocak'ta uygulayacağı lokavt da düşmüş oldu.

1 Eylül 1998 tarihinden geçerli olacak, toplu iş sözleşmesi ile çalışanların ücretlerinde 1. yılın ilk 6 ayı için yüzde 45, ikinci 6 ayı için de yüzde 30 artış sağlandı. Sözleşme ile 2. yılın birinci ve ikinci 6 ayında da enflasyon oranında artış sağlanması kararlaştırıldı. Böylece, sözleşmeden önce ortalama 72-73 milyon brüt ücreti olan bir işçinin, sözleşmeden sonra brüt ücreti ortalama 107-108 milyon liraya çıktı.

DİĞERLERİ TANIMIYOR

Tekstil iş kolunda dün imzalanan toplu iş sözleşmesi bu sektörde işçi kesiminin diğer bölümünü temsil eden DİSK ve Hak-İş'ten tepki aldı. Görüşmelerde Teksif ile birlikte hareket eden bu iki sendika, Teksif’in dün imzaladığı sözleşmeyi tanımayacaklarını açıkladılar. Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası'nda yapılan imza töreninde konuşan Genel Başkan Halit Narin, tekstildeki problemin, yurtdışından sokulan 500 bin ton tekstil ürününden kaynaklandığını belirterek, ‘‘Gümrüklerde kaçak yollardan sokulan bu ürünler nedeniyle sektörümüz batma noktasına dayandı. Türkiye'nin medarı iftiharı sektörümüz iflas ediyor. Fabrikalar kapanıyor, işçiler işsiz kalıyor’’ dedi. Sektörü kurtarmak için bazı tedbirler alacaklarını ifade eden Narin, ‘‘İşçi işveren teşkilatları olarak gümrük kapılarına ve fabrikalara adam dikmeyi düşünüyoruz’’ diye konuştu.

Narin, imzalanan sözleşme ile düşündüklerinin yüzde 20 fazlasını verdiklerini belirterek, ‘‘Biz, ikinci yıl için bir şey vermeyi düşünmüyorduk, onu da verdik. Hayırlı olsun’’ dedi.

KRİZ SÖZLEŞMESİ

Teksif Genel Başkanı Zeki Polat da sektörün sorunlarıyla ilgili olarak Halit Narin'in görüşlerine katıldığını belirterek, Türkiye'deki krizin, dünyadaki global krizin ötesinde olduğunu söyledi. ‘‘Bu, bir kriz sözleşmesidir. Alan da, veren de memmun değil. Amacımız sektörün ayakta kalması’’ diyen Polat, yüzde sıfırlık zam önerisinden, yüzde 45'lere geldiklerini kaydetti.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı