ANKARA HABERLERİ

Tekstil için yol haritası çiziliyor

Hürriyet Haber
06.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 05.10.2008 - 19:31

TÜBİTAK öncülüğünde sektör temsilcilerinin katılımıyla kurulan Türkiye Tekstil Teknoloji Platformu (TTTP) 550 milyar dolarlık dünya tekstil ve konfeksiyon pazarında Türkiye’nin daha güçlü yer alabilmesi için sektörün Ar-Ge yol haritasını belirliyor.

Hürriyet Haber

Üniversite, araştırma kuruluşları, KOBİ’ler ve sektör firmalarının yer aldığı Platform Eşgüdüm Kurulu (PEK) tarafından temsil edilen platform, tekstildeki öncelikli alanları, nanoteknolojik giysiler, akıllı tekstiller, örme ve dokuma, lif ve iplikte ileri teknolojiler ve dokusuz kumaşlar olarak belirledi.

Tekstil Teknoloji Platformu Başkanı ve Eşgüdüm Kurulu Üyesi Ahmet Şişman’ın verdiği bilgiye göre, TTTP, platform kurma çalışmalarına 7 Ekim 2006’da Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile geçen yıl başladı.

Tekstil Teknoloji Platformu, Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün uzun süreli Ar-Ge yol haritasının belirlenmesi için TTTP Eşgüdüm Kurulu tarafından tespit edilen öncelikli alanlar doğrultusunda uzman çalışma grupları oluşturdu.

Akıllı tekstiller, konfeksiyonda yeni teknolojiler, lif ve iplik ile örme ve dokumada yeni teknolojiler, nanoteknoloji uygulamaları, dokusuz kumaşlar, tedarik zinciri yönetimi ile boya ve terbiyede yeni teknolojiler alanlarındaki uzman çalışma grupları toplantılarında 180’nin üzerinde uzman paydaş bir araya getirildi.

Yenilikçi atılımlar

Platformun çalışma grupları, sektörün yenilikçi ürünlere ve hizmetlere yönelmesini sağlayacak Ar-Ge yol haritasını oluşturmak üzere toplantılarına başladı.

"Teknik ve Akıllı Tekstiller Alanındaki Yeni Teknolojiler ve Tasarım" Uzman Çalışma Grubu Toplantısı’nda teknik ve akıllı tekstiller alanında SWOT analizi yapan Platform, Türkiye’nin teknik ve akıllı tekstillerde güçlü ve zayıf yanlarını belirlerken katılımcılardan da öneriler toplandı.

"Konfeksiyonda Yeni Teknolojiler ve Mass Customization (Hazır Giyim ve Moda İçin Seri Olarak Özel İsteğe Göre Üretim), Ürün Geliştirme ve Tasarım" ve "Lif ve İplik Alanındaki Yeni Teknolojiler ve Tasarım", "Tekstil ve Konfeksiyonda Tedarik Zinciri Optimizasyonu ve Kalite Yönetimi" konularının ele alındığı toplantılarda ise konuyla ilgili Ar-Ge projeleri ele alındı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tekstil için yol haritası çiziliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
22 Eylül 2017, Cuma
 • İmsak
  04:49
 • Guneş
  06:28
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:18
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:22
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı