Dünya Haberleri

  ’Teksas’ın garaj yolları bile İsrail’den geniş’

  Hürriyet Haber
  05.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George W. Bush, yıllar önce Teksas Valisi sıfatıyla gittiği İsrail’de, "Bizim garaj yolları bile İsrail’den daha geniş" demiş. Bu geziden "kalbinde İsrail’i taşıyarak" dönen Bush’un bu yüzden Lübnan trajedisini görmezden geldiği söyleniyor.

  ABD tarihinin en "İsrail yanlısı" başkanı olarak tanımlanan George W. Bush’un, bu tutumu nasıl kazandığı belli oldu. Teksas Valisi olduğu 1998 yılında İsrail’i ziyaret eden Bush, bir helikopter gezisi sırasında İsrail’in en dar bölgesini görünce, dönemin Dışişleri Bakanı Ariel Şaron’a "Teksas’taki bazı evlerin garaj yolları bile İsrail’den daha geniş" diyerek hayretini belirtmiş. Aynı gezide, Kudüs Belediye Başkanı olan bugünün başbakanı Ehud Olmert ile de tanışan Bush, Hz. İsa’nın cemaate vaaz verdiği bir tepeyi gördüğünde gözleri dolarak bir ilahi mırıldanmış. Bir danışmanı, "O gezide çok fazla duygulandı. Teksas’a, kalbine yerleşen İsrail ile birlikte döndü" dedi.

  Uzmanlar, Bush’un bu yüzden İsrail’in Lübnan harekatını da "meşru müdafaa" olarak gördüğü ve "acil ateşkes" çağrılarına kulaklarını tıkadığı yorumunu yapılıyor. Eski Hazine Bakanı Paul O’Neill, daha ilk ulusal güvenlik toplantısında, babasının aksine Ortadoğu’da Arap-Yahudi dengesini gözetmeyen Bush’un, "İsrail’e yakın olacağız ve bunda da tutarlı davranacağız" dediğini belirtti.

  BUSH ÇİFTLİKTE BLAIR OFİSTE

  İsrail, Lübnan harekatını genişletirken, ABD Başkanı Bush Washington’daki çalışmalarına ara vererek 10 günlük bir tatil için Teksas eyaletindeki çiftliğine gitti. Lübnan’daki savaşın bütün şiddetiyle sürdüğü bir dönemde tatile çıkan Bush’un, çiftliğinde dünya olaylarına her an müdahale edebilecek imkanlara sahip olduğu belirtildi. Bush, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile çiftliğinde görüşecek.

  İngiltere Başbakanı Tony Blair ise Lübnan’da ateşkesi öngören BM kararıyla ilgili çalışmak için dün çıkmayı planla-dığı Barbados tatilini erteledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı