Ege Haberleri

EGE

  Teknoparklara start

  Hürriyet Haber
  03 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 03 Mayıs 2000 - 00:01

  EGE Bölgesi Sanayi Odası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, organize sanayi bölgelerinin ardından, Ege'de teknopark projelerine de start vereceklerini bildirdi. 25 - 30 Nisan tarihleri arasında, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ve İzmir Valisi Kemal Nehrozoğlu'nun da katılımıyla, Fransa'ya iş gezisi düzenlediklerini belirten Akkan, ‘‘Fransa'daki Marsilya, Nice, Avignon ve Nimes kentlerindeki teknoparkları inceledik, bilgi aldık’’ dedi.

  TTÜRKİYE'nin teknopark projelerinin hayata geçirilmesinde çok geç kaldığını belirten Akkan, sadece küçük bir bölgede 14 teknopark bulunduğuna dikkati çekti, ‘‘Fransa ve AB bu projelere maddi ve manevi destek veriyor. Biz ise parasıyla Hazine arazisi almak istiyoruz. Teknoparklar gelişmişliğin göstergesidir’’ diye konuştu.

  BAKAN Tanrıkulu'dan teknoparklarla ilgili yasa hazırlanması konusunda söz aldıklarına da dikkat çeken Akkan, teknopark projelerine de destek verilmesini istedi. Marsilya Limanı'nda da incelemelerde bulunduklarını söyleyen Akkan, ‘‘Tuzla'ya liman yapılması konusunda çevrecilerden tepkiler aldık. Marsilya'da ise tuzlayı, kuş cennetini ve limanı içiçe gördük’’ dedi.

  İZMİR Alsancak Limanı'nın 7 milyon, Marsilya Limanı'nın ise 14 milyon metreküp yükleme kapasitesine sahip olduğunu kaydeden Akkan, ‘‘Bazı ülkeler nasıl kalkınıyor diye kıskanıyoruz. Bizim, Tuzla'nın yanında yapmak istediğimiz limana karşı çıkanlar, pelikanların ve 80 tür kuşun limanla nasıl içiçe yaşadığını görmeliler’’ dedi. Petkim'in yıllık 10 milyon dolar tuz ithalatı yaptığını söyleyen Akkan, Çamaltı Tuzlası'na Ege Sanayi Holding olarak talip olduklarını belirterek, elde edilecek tuzu da sanayicilere vereceklerini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı