Teknolojinin kalbi durdu

Hürriyet Haber
26 Eylül 2014 - 01:12Son Güncelleme : 26 Eylül 2014 - 01:17

Bir dönem elektronik cihazların merkezi olarak görülen ancak teknomarketlerin rekabetine ayak uyduramayan Doğubank, kapanmayla yüz yüze geldi. Günlerce siftah yapamayan esnaf var.

Bugün Gazetesi'nden Murat Gülderen'in haberine göre Son 10 yıla kadar elektronik sektörünün kalbinin attığı ve bir cihaz almak için uzun kuyruklara girildiği Sirkeci Doğubank, en kötü günlerini yaşıyor. Türkiye’nin her yerine yayılan ve her gün farklı kampanyalarla dikkat çeken teknoloji marketlerin rekabetine dayanamayan yılların elektronik hanı, müşteriye hasret kaldı.

ESNAF BUNALIMDA

Doğubank İşadamları Derneği Başkanı Mahmut Demirdoğan, 1971 yılında Doğubank’a geldiğini belirterek şunları söyledi: “Son 10 yıla kadar buralarda iğne atsan yere düşmezdi. Elektronik pazarının nabzı burada atardı. Ancak hem teknomarketlerin yayılması hem de devletin kapasitemize göre bir otopark yapmaması bizim cazibemizi ortadan kaldırdı. iPhone 5S ve Samsung Glaxy S5 dahil her üründe piyasanın en az yüzde 5 altında satış yapmamıza rağmen kimse bize gelmemeye başladı. 400’ün üzerinde esnafımızın çoğu günlerce siftah bile yapamadan kepenk kapatıyor. Özellikle beyaz eşya satışı sıfıra indi. Esnaf bunalıma girdi. Müşteriye güler yüz gösterecek hal bile kalmadı.”

VATANDAŞTAN DA ELEŞTİRİ ÇOK
Son dönemde eski yıllarını mumla arayan Doğubank İşhanı esnafına, sosyal medyadan da büyük eleştiri var . Eski İstanbul esnafının yerine ‘kısa sürede köşe dönme’ felsefesinin pasaja yerleşmesi eleştiri konusu.

İşte Foursqare’deki Doğubank eleştirilerden bazıları:

-Eski esnaflardan eser yok, herkes uyanık, herkes kazıklayacak adam arıyor.

-Pasajın her yerinde herkes sigara içiyor. Doğubank dumanaltı...

-Her çakma mala orijinal her kaçak ürüne de garantili demeleri komik.

-Ucuz gibi görünse de başka yerlere de fiyat sorun.

-Kendini akıllı zanneden insanların alışverişe geldiği yer.

-Babanı boyarlar, sana inek diye satarlar anlamazsın.

-Uzun zamandır Doğubank'a yolum düşmüyordu, buranın bittiğini kendi gözlerimle gördüm bir sürü elektronik mağazası kapanmış sahte parfümeri mağazası olmuş :( Yazık esnaf kendi etti kendi buldu…

CİRO YÜZDE 1'E İNDİ

Doğubank cirosunun 10 yıl öncesine göre yüzde 1'lere kadar indiğine vurgu yapan Demirdoğan, rekabete dayanamayan onlarca esnafın da battığını kaydetti. Demirdoğan dükkanlar sürekli el değiştiriyor. Artık biz de kimseyi tanımıyoruz. Müşteriyle diyalog bile kurulmadan satış yapılmaya çalışılıyor" dedi.

Teknolojinin kalbi durdu
foursquare/Mehmet E

OTEL YAPACAKLAR

Mahmut Demirdoğan esnafta artık dayanacak güç kalmadığına vurgu yaparak “Önümüzü göremediğimiz için esnaf dükkanlarını satabilir. Ünlü bir iş adamı buraya büyük bir otel yapmak istiyor. Bunun için görüşmeler devam ediyor” diye konuştu.

1 HAFTADIR iPHONE 6 SATIYORUZ

Çoğu eski esnafın Doğubank’ı terk ettiğini de anlatan Demirdoğan şöyle devam etti: “Eskiden burası dünyanın en kaliteli cihazlarını satardı. Şimdi sahte Çin ürünleri ağırlık kazandı. Birkaç kaliteli esnaf kaldı. Bu halde bile en yeni cihaza ilk önce Doğubank esnafı sahip olur. Mesela şu an Türkiye’ye gelmediği düşünülen iPhone 6 ve 6 Plus cihazlarını biz yaklaşık 1 haftadır satıyoruz.”

Teknolojinin kalbi durdu
foursquare/kasif c.

EN İYİ KİRALAR BİZDE

Demirdoğan'ın verdiği bilgiye göre, esnaf, sattığı uluslararası markalı ürünlerde teknomarketlerden daha cazip garanti veriyor. Standart uygulamanın dışında en çok yerinde hizmeti ve ürün değişimini Doğubank veriyor.

FİYATLAR DÜŞTÜ

Birkaç yıla kadar Doğubank'ta 5 bin dolardan aşağı dükkan bulunamadığını da dile getiren Demirdoğan, şimdi kira fiyatlarının ortalama 3 bin liraya kadar düştüğünü ifade etti.

Teknolojinin kalbi durdu
foursquare/Abd5lkad5r K.

1953'TE KURULDU

Doğubank İş Hanı 1953 yılında İzzet Şefikzade tarafından inşa edildi. Adını o dönemde binada faaliyet gösteren Doğu İnşaat İşleri’nden alan han, sonra Şefikzade tarafından işhanı şekline getirildi. Depolarla birlikte 482 dükkanın bulunduğu 8 katlı işhanında tüketici elektroniği satan 300 dükkan yer alıyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı