Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  ‘Teknolojinin Hollywood’u sizi bekliyor

  Hürriyet Haber
  07.07.2012 - 10:05 | Son Güncelleme:

  ABD'deki Silikon Vadisi'nin İngiltere'deki rakibi Tech City, Türkiye gibi hızla gelişen ülkeler başta olmak üzere, dünyanın her yerinden teknoloji alanındaki girişimcileri bekliyor.

  Londra'nın doğusunda yer alan Tech City, 2010'un Kasım ayında Başbakan David Cameron'ın bölgenin gelişimini bir kalkınma projesi olarak hedef göstermesiyle, teknoloji sektörünün Avrupa'daki merkezi olma yolunda hızla ilerlemeye başladı.

  Herhangi bir yönlendirme olmaksızın organik bir biçimde ağlarını ördükten sonra devlet eliyle de ivme kazanan merkezin CEO'su Eric van der Kleij ile Hürriyet Dünyası için görüştük.

  Bizi Tech City'nin merkez ofisinde karşılayan van der Kleij, bugün 3 bin kadar teknoloji şirketini bir araya getiren merkez hakkındaki sorularımızı yanıtladı ve Türkiye'deki girişimcilere seslendi.

  “TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNÜN HOLLYWOOD’U OLACAĞIZ”

  Silikon Vadisi’ndeki girişimcilerin bazılarını şimdiden çekmeyi başaran cazibe merkezine adımını atanlar arasında Cisco Systems, Facebook, Google, Intel Corporation, Qualcomm ve Vodafone gibi büyük markalar yer alıyor. Ama van der Kleij, bunun küçük yatırımcıların gözünü korkutmaması gerektiğini çünkü küçük ölçekli firmalara da kapılarının ardına kadar açık olduğunu vurguladı.

  Van der Kleij, Tech City için oluşturmak istenen imajı, “Nasıl ki aktör veya aktrislerin hayali Hollywood’a gitmektir, teknoloji şirketleri için de Tech City böyle bir hedef olmalı” sözleriyle açıkladı.

  “HEDEFİNİ HIZLA YAKALAMAK İSTEYENLERİN ADRESİ”

  Bu ay sonunda başlayacak olan Olimpiyat oyunlarının şehirde yarattığı rüzgarı da yelkenine dolduran Tech City'nin girişimciler için neden cazip olduğunu anlatan CEO'nun konuşmasında "hız" vurgusu ön plana çıkıyordu: "Girişimcilerin başarıyı hızla yakalama şansı Tech City’de, birçok yerde olduğundan daha fazla çünkü şirketlerin oluşturduğu yoğun bir ilişki ağı ve kümelenme var. Risk sermayesi topluluğu ve başlangıç safhasındaki sermaye sahipleri Tech City'de daha fazla fırsat olduğunu biliyor. Bu durum, aslında Londra'nın tarihinden kaynaklanıyor. Eski bir finans /images/100/0x0/55ea0e9df018fbb8f86839acve ticaret merkezi olan şehir, hükümetin girişimci ve yatırımcılara vergi indirimi sağlamasıyla daha da cazip hale geldi. Tüm Londra'da, her sektöre uygulanan vergi kolaylığı çerçevesinde normalde yüzde 20 olan vergi oranı, 10 milyon sterline kadar olan sermaye geliri için yüzde 10'a indirildi."

  "LONDRA: SIÇRAMA TAHTASI"

  Londra'nın çok pahalı bir şehir olduğunu kabul eden van der Kleij, bu şehri avantajlı kılan başka unsurlara dikkati çekti: "Londra, büyümek isteyen şirketler için çok uygun bir sıçrama tahtası, çünkü büyük bir pazara sahip. İş kurmak da, ürün ve hizmet satmak da pazarın genişliği nedeniyle gerçekten çok kolay, engellerle karşılaşmadan prosedürleri bitirebilir, iki günde bile şirketinizi kurabilirsiniz. İkincisi, ortaklık ilişkileri geliştirmek de son derece kolay. Londra'dan diğer Avrupa ülkelerine erişmenin ve yayılmanın elverişli oluşu da diğer bir avantajı.”

  “BARCLAYS SKANDALI ÜZÜCÜ AMA...”/images/100/0x0/55ea0e9df018fbb8f86839ae

  Üç asırdır finans sektöründe yer alan, İngiltere merkezli uluslararası şirket Barclays'in Libor faizini belirlerken usulsüzlük yaptığının ortaya çıkmasıyla patlayan skandal, İngiliz basınında hala geniş yer buluyor. Tech City'de de özel bankacılık hizmetleri veren firmanın aldığı bu darbenin Tech City'ye etkisini sorunca, van der Kleij’den temkinli bir yanıt geldi: “Barclays, Tech City'deki firmaları destekleme açısından çok önemli bir rol oynuyor. Yaşanan skandal ne olursa olsun, bankanın burada yaptığı iyi işlere odaklanmalıyız. Elbette böyle haberler çok üzücü, ama Barclays'in işleri geliştirmeye yönelik desteğini unutmamalıyız."

  “TÜRK GİRİŞİMCİLERİ BEKLİYORUZ”

  Son olarak, Türkiye'deki girişimcilere de çağrıda bulundu van der Kleij: "Genişlemek veya ikinci bir adrese yönelmek isteyen Türk girişimcileri, buraya gelip bizimle birlikte çabalamaya ve deneyimlerini paylaşmaya davet ediyoruz çünkü Tech City, son derece dışa açık bir oluşum vebüyümenin ikinci adımını beraber gerçekleştirmeyi çok isteriz."

  skutsal@hurriyet.com.tr
  https://twitter.com/seblakutsal

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı