KASTAMONU HABERLERİ

"Teknolojik cihazlar, çocukların gelişimini etkiliyor"

AA / Semih YÜKSEL
18.12.2014 - 11:35Son Güncelleme : 18.12.2014 - 11:35

- Türk Nöroloji Derneği Başkanı Öztürk: - "Sürekli oyun veya sohbet grupları içindeki gençler öğrenmeye zaman ayıramıyor, birbirinin tekrarı ve üretim hedefi olmayan aktivitelerle vakit geçiriyor" - "Bu nedenle çocuklar ve gençlerin kontrollü şekilde bu imkanlardan faydalanmaları sağlanmalıdır"

YEREL HABERLER KASTAMONU

AA / Semih YÜKSEL

KASTAMONU (AA) - SEMİH YÜKSEL - Türk Nöroloji Derneği Başkanı Şerefnur Öztürk, teknolojik cihazların çocukların gelişiminde şekillendirici role sahip olduğunu belirterek, "Sürekli oyun veya sohbet grupları içindeki gençler öğrenmeye zaman ayıramıyor, birbirinin tekrarı ve üretim hedefi olmayan aktivitelerle vakit geçiriyor" dedi.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, akıllı telefon, bilgisayar, televizyon ve sanal oyunların birtakım sorunları beraberinde getirdiğini söyledi.

Çağın gereksinimi bu cihazların beyni etkilediğine dikkati çeken Öztürk, şöyle konuştu:

"Gelişimini tamamlamakta olan çocuk beyni, yetişkin beynine göre bu cihazlardan daha fazla etkilenmektedir. Süreye bağlı bilinçsel fonksiyonlar farklı derecelerde olumsuz etkilenebilir. Sürekli oyun veya sohbet grupları içindeki gençler öğrenmeye zaman ayıramıyor, birbirinin tekrarı ve üretim hedefi olmayan aktivitelerle vakit geçiriyor. Bu nedenle çocuklar ve gençlerin kontrollü bir şekilde bu imkanlardan faydalanmaları sağlanmalıdır."

Öztürk, elektronik cihazların, aşırı şekilde ve sadece zaman geçirme aracı olarak kullanılmasının öğrenme sürecini etkilediğini, beynin sadece kısıtlı alanlarının aktifleşmesine yol açabileceğini savundu.

Bilimsel çalışmaların bu cihazların davranış değişiklikleri ve beyin fonksiyonlarında uzun süreli değişimlere neden olduğunu gösterdiğini aktaran Öztürk, "Özellikle akıllı telefonlar, video, oyun, televizyon ve telefon özelliklerinin hepsini içinde barındırmaktadır. Bu etkenler, çocukların maruz kaldıkları uyarı çeşidine göre farklı şekillerde etkilenim gösterebilmektedir. Örneğin, oyunun ağırlıklı kullanımı dikkat, motor ve görsel becerileri artırabilirken, sözel yetenekleri olumsuz etkileyebilmektedir" diye konuştu.

Öztürk, diğer önemli hususun da bu etkilere maruz kalınan süre olduğu bilgisini vererek, kısa süreli kullanımların sadece geçici duygusal değişiklikler yaratırken, uzun süreli kullanımların kalıcı etkiler yaratabildiğini ve asosyal bireylerin yetişmesine yol açabileceğini kaydetti.

Akıllı telefonların kullanıcılara büyük kolaylık sağlamasından dolayı yoğun ilgi gördüğüne işaret eden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Telefonlar veya internet ortamının kullanılması elbette ki çağın en büyük ihtiyacıdır çünkü bireyler bu şekilde iş yükünü azaltarak birtakım avantajlar sağlamaktadır. Bu cihazlar sayesinde bilgiyi yakalamak, izlemek, araştırarak ve yorum yaparak daha da geliştirmek, paylaşmak mümkündür. Bugün birçok ülkede bu cihazlar eğitim aracı olarak yerini almaya başlamıştır. Amacına uygun kullanıldığında eğitim ve öğretimde, bireyin dünyayı izlemesinde büyük katkılar sunabilecektir."

Öztürk, teknolojik cihazlar yanlış kullanıldığında özellikle çocuk ve genç jenerasyonları olumsuz etkileme riski taşıdığını vurguladı.

İnternet ve akıllı telefon kullanımında bağımlılık riskinin yüzde 10 ile 20 arasında olduğunu anlatan Öztürk, aynı anda oyun, mesaj, konuşma ve film izleme gibi birden fazla işlevi yerine getirebilme çabasının dikkat bozukluğu, görsel hafıza, hayal gücü ve uykuda bozulmaya yol açabileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kastamonu haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kastamonu haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Teknolojik cihazlar, çocukların gelişimini etkiliyor" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:43
  • Guneş
   06:25
  • Öğle
   12:49
  • İkindi
   16:13
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı