GeriTeknoloji Zayıflarken elektrik üretiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zayıflarken elektrik üretiyor

Zayıflarken elektrik üretiyor
refid:13215190 ilişkili resim dosyası

MERSİN'de elektrik teknikeri ve tasarımcı 32 yaşındaki Ali Yeşiltaş, spor yaparken elektrik üreten zayıflama bisikleti tasarladı.

Spor yaparken bisikletle ürettiği elektriği aküde depolayan, bunu da invertör (dönüştürücü) sayesinde kullanabilen Yeşiltaş, Türk Patent Enstitüsü aracılığıyla bu sistemin incelendiği Avusturya’dan ‘A sınıfı patent’ almaya hak kazandı. Zayıflarken elektrik de üreterek çifte kazanç sağlayan bisikleti 2 bin liraya mal ettiğini söyleyen Ali Yeşiltaş, bisikletten elde edilen enerjiyle 20 watt gücünde 5 tasarruflu ampulü 6- 7 saat yakabildiğini, televizyon, buzdolabı, bilgisayarın da depolanan enerji ile çalıştırılabileceğini kaydetti.

Bisikletten 3 tane yapıp, deneme amaçlı olarak bir spor merkezine veren Yeşiltaş, “Dünyanın birçok ülkesinin yüzünü yenilenebilir enerjiye çevirdiği bir dönemde, bizlerin de bu enerji kaynaklarına yönelip, bu alanda yeniliklere imza atmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

İlk olarak 2005’te yaptığı elektrik üreten zayıflama bisikleti ile aynı yıl Mersin Üniversitesi’nin Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği ile birlikte düzenlediği Yenilikçi Fikir Tasarım Uygulaması Yarışması’nda 1'incilik, Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Avea’nın düzenlediği ‘Hayatımın Fikri’ girişimcilik yarışmasında yenilikçi (inovasyon) ödülü alan Yeşiltaş, buluşunu geliştirdi.

Zayıflarken elektrik üretimiyle doğal ve temiz enerji elde edildiğini belirten Ali Yeşiltaş, “Amacım bu buluşumu geliştirmek ve seri üretim yapabilecek bir imkan bulmak. Doğal ve temiz enerjiyi uzakta aramamıza gerek yok. Doğa zaten gerekli enerjiyi bizlere sunuyor. Yeter ki onu doğru kullanalım” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle