GeriTeknoloji Yüz tanıma teknolojisi beyaz tenlileri daha iyi tanıyor!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüz tanıma teknolojisi beyaz tenlileri daha iyi tanıyor!

Yüz tanıma teknolojisi beyaz tenlileri daha iyi tanıyor!

Yeni bir araştırma, bilineni tekrar ispatladı ve yüz tanıma algoritmalarının beyaz erkekleri daha iyi tanımladığını gösterdi!

MIT tarafından yapılan bir araştırma, diğer uzmanların şüphelendiği bir durumu ortaya koydu: Yüz tanıma teknolojisi, sunulan veri setlerine göre önyargılı davranabiliyor.

MIT Media Lab'den araştırmacı Joy Buolamwini'nin oluşturduğu 1.270 yüzden oluşan veri seti, politikacıların yüzlerinden oluşuyordu. Buolamwini, Microsoft, IBM ve Çin'in Megvii'si tarafından geliştirilen üç yüz tanıma sistemini test etti. Testten algoritmaların cinsiyet tanımlama konusunda kişinin ten rengine bağlı olarak hata yapabildiği sonucu çıktı.

Cinsiyet tanımlama açık tenli erkeklerde yüzde 1'in altında, açık tenli kadınlarda yüzde 7'nin altında, koyu tenli erkeklerde yüzde 12'nin altında, koyu tenli kadınlarda ise yüzde 35'in altındaydı.

Yüz tanıma teknolojisi beyaz tenlileri daha iyi tanıyor

Buolamwini, bulgularıyla ilgili yazısında erkek deneklerin kadınlara göre daha isabetli tanımlandığını, açık tenli deneklerin koyu tenli deneklere göre daha isabetli tanımlandığını yazdı. Yazıda en kötü isabet oranının koyu tenli kadınlarda elde edildiği belirtildi.

Yüz tanıma teknolojilerinin çok yüksek bir isabete sahip olmadığı, daha önce de ispatlanmıştı. Google, 2015'te bir mühendisin bazı siyahi arkadaşlarını Google Fotoğraflar uygulamasında "goril" olarak tanımlamasıyla gündeme gelmişti. Firma, uygulama içindeki arama sonuçlarından "goril" sözcüğünü kaldırmakla yetinmişti.

Algoritmaların kasıtlı olarak "önyargılı" programlanmadığını belirtmekte fayda var. Araştırmalar, bu hataların ortadan kaldırılması için çok çalışılması gerektiğini gösteriyor.

İki Türk kardeş iPhone X'in güvenlik açığını buldu Apple'ın yeni akıllı telefonu iPhone X ile birlikte gelen Face ID yüz tanıma özelliğinin iki kardeşin yüzünü de tanıması dikkat çekti. Teknoloji devi Apple’ın, amiral gemisi akıllı telefonu iPhone X, 12 Eylül 2017 tarihinde tanıtılmış ve Face ID yüz tanıma sistemi ile ön plana çıkmıştı. Touch ID’nin yerini alan bu sistem ilk defa iPhone X ile hayatımıza girmişti. TrueDepth kamera sistemiyle çalışan altyapının Touch ID’den daha güvenli olduğu belirtiliyor ancak iki kardeşin çektiği bir video akıllarda soru işareti oluşturdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle