GeriTeknoloji YouTube'a erişmenin yolları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YouTube'a erişmenin yolları

Eski yazılarıma bakarsanız bu köşede 4-5 haftada bir YouTube ile ilgili konuları dile getirdiğimi görürsünüz. Elbette bunun en önemli sebebi adı geçen siteye ülkemizde uygulanan sansür. İçinde Atatürk'e hakaret içeren bir ya da birden fazla video var diye bütün bir sitenin engellenmesi hiç mantıklı değil. Bu konudaki fikrimi burada sık sık dile getirdim.

Ne yazık ki çok değişen bir şey olmadı. YouTube ay başında yine kapatıldı ve halen de kapalı. Kapalı derken aslında ironik bir durumdan bahsediyorum. Siteye dünyanın her yerinden erişilebiliyor. Sadece Türkiye'de uygulanan sansür sebebiyle ADSL kullanıcılarının hiçbiri siteye giremiyor. Leased line ya da farklı bir teknoloji ile bağlananlar içinse sorun yok.

Yani uygulanan engelleme 'Türk'in Türk'e sansürü'nden başka bir şey değil. Ama sanırım artık bunlar üzerinde yazıp çizmenin bir alemi yok. Bundan sonra da bu sansürler devam edecek gibi görünüyor. Sansürün kime ne faydası olacak bilmiyorum ama tüm dünya kamuoyunda en hafif ifade ile 'komik' duruma düştüğümüzü biliyorum.

Tabi internet gibi bir ortamda bir siteyi engellemek o kadar da kolay değil. Öyle 'ben yaptım oluyor' mantığı internette pek sökmüyor. Ortada bir yasak varsa onu delmenin de yolları bulunuyor. Bunlardan ilki ve en çok kullanılanı internette kimliğinizi gizleyerek gezinmenizi sağlayan siteler. En çok bilineni ise Vtunnel.com. bu siteye girdiğinizde sayfada bulunan adres bölümüne gitmek istediğiniz siteyi yazıyorsunuz ve anında o siteye bağlanıyorsunuz. Bu tip hizmet veren farklı siteler de mevcut.

Bu yöntemi kullanmak istemeyenlerin imdadına Proxy sunucuları yetişiyor. Tüm bağlantınız bu sunucular üzerinden yapıldığı için engelleme ve yasaklamaların dışında kalabiliyorsunuz.
Dünyanın dört bir yanında bulunan bu sunucuların adreslerini Proxy4free.com gibi internet sitelerinden bulabiliyorsunuz. Bu sunucuların IP ve port numaralarını IE'deki bağlantı bölümüne girerek kullanıyorsunuz. Bu yöntem güzel olmakla beraber güvenlik açıklarını da getirebileceğinden dikkatli kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir diğer yöntem ise DNS adreslerini kullanmak. ADSL aboneleri fark etmese de standart olarak Türk Telekom DNS'lerini otomatik olarak kullanılır. Bilgisayarınızın Ağ Bağlantıları (Network Connection) bölümüne girerek bu ayarları mevcut bağlantınız için değiştirmeniz mümkün. Buraya ekleyeceğiniz güvenli DNS adresleri yardımı ile (bunları da internette bulmak mümkün) rahatlıkla yasaklanan sitelere girebilirsiniz.

Bu üç yöntem dışında farklı çözümler de mevcut. En yaygın olarak bunlar tercih edildiğinden anlatma gereği duydum.

Türk milleti olarak her zaman yasakları esnetecek ya da ortadan kaldıracak yöntemler ararız. Hatta bazen bu işi abarttığımız da olur. Ancak bu seferki durum biraz farklı. Yüzlerce insana ekmek kapısı olan, günlük videolarını paylaştıkları ve birbirlerine seslerini duyurdukları bir siteyi bu şekilde kapatmak doğru değil. Yapılan uygulamanın insan öldürebileceği için bıçak kullanımı yasaklamaktan pek bir farkı yok.

12 yıldır internet ve bilişim dünyasında olan ve internet kullanan biri olarak Atatürk'e yapılan hakaretleri doğru bulmadığım kadar, o hakaretlerle bu şekilde savaşılmasını da doğru bulmuyorum.

Gönül isterki bu tip Ali Cengiz oyunlarıyla uğraşmadan da YouTube gibi sitelere girelim. Ancak mevcut engellemeler ve pire için yorgan yakan uygulamalarla 'muasır medeniyetler' seviyesine çıkmamız biraz zor gibi görünüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle