GeriTeknoloji Yılan balığı şeklinde robot geliştirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılan balığı şeklinde robot geliştirildi

Yılan balığı şeklinde robot geliştirildi

İsviçre'de araştırmacı bir grup, sulardaki kirliliğin kaynağına ulaşabilmek için yılan balığı şeklinde bir robot geliştirdi. Robot, uzaktan yönlendirilebiliyor. Ayrıca, özerk de çalışabiliyor.

İsviçre'de EPFL’deki robot araştırmacıları, hayvanlardan esinlenerek ve doğayı taklit ederek yeni robotlar geliştiriyor. Araştırmacılar son olarak, sudaki kirlilik düzeyini ölçebilecek ve kirliliğin kaynağına ulaşabilecek yılan balığı şeklinde bir robot geliştirdi.

Envirobot adı verilen robot, uzaktan kumanda edilebiliyor aynı zamanda, isteğe bağlı olarak manuel bir şekilde kendi kendine yüzebiliyor. Yaklaşık 1,5 metre uzunluğundaki robot, her birinde ayrı elektrik motorları bulunan parçalardan oluşuyor. Bu motorlar, robota ekstra hareket kabiliyeti sağlayarak çamurun veya canlı yaşamının olduğu sularda sorunsuz bir şekilde yüzebilmesine olanak sağlıyor. 

ENVIROBOT SUDAKİ KİRLİLİK KAYNAĞINA ULAŞACAK

Biyolojik sensörlerle donatılan robotun sudaki tepkileri izlenerek, kirleticilerin türü ve toksisitesi hakkında bilgi alınabiliyor. Örneğin; suda cıva seviyesi fazla ise robot ışık saçıyor.Laboratuvar testleri gerçekleştirilen robot, önceden belirlenen yolu izleyerek veya kirlilik seviyesinin artışını takip ederek kirlilik kaynağına ulaşıyor. Geliştirme aşamasının sonuçlanmasının ardından Envirobot’un kirlilik tespitinde kullanılması için görevlendirilmesi bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle