GeriTeknoloji Yeterince korunmuyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeterince korunmuyorlar

Yeterince korunmuyorlar
refid:21058305 ilişkili resim dosyası

Türk şirketlerinin sadece %18’lik kısmının sanal sunucuları için özel güvenlik çözümlerine başvurduğunu ortaya çıkaran Kaspersky Lab, bu nedenle Türk şirketlerin sanallaştırmanın avantajlarından tam olarak faydalanamadığını açıklıyor.

Bu durum şirketin donanım kaynaklarından en verimli şekilde faydalanmasına engel yaratırken, sanallaştırmanın anahtar niteliğindeki avantajlarından birinden vazgeçmiş olmaları anlamına geliyor.

Kaspersky Lab tarafından, Türk BT uzmanları arasında gerçekleştirilen anket tarafından ortaya konulan bulgular bununla sınırlı değil. Aynı zamanda araştırma, Türk kuruluşların sanal makinelerinde, fiziksel bilgisayarlarındakiyle aynı güvenlik çözümünü kullandıkları gerçeği de ortaya çıkarıyor. Dahası, kurumların %46’sı fiziksel ve sanal makineler için tek bir güvenlik poliçeleri olduğunu doğrularken, katılımcıların sadece %16’sı sanal altyapı için, konuya özgü bir çözüm geliştirilene kadar bunun geçici bir çözüm olduğunu düşünüyor.

SUNUCULAR YAVAŞLIYOR; ÇÖKMELER YAŞANIYOR

Uzmanlar, bu yaklaşımın, bir sanal ortamın güvenliği ve performansı arasındaki dengeyi bozduğuna inanıyor. Çünkü fiziksel makineler için yaratılan standart güvenlik çözümleri, imza veri tabanlarının kopyalarını gerektiriyor. Her bir sanal makineye ise AV motorlarının kurulumu gerekli… Bu durum, tarama fırtınalarına ya da sunucuda yavaşlama ve hatta çökmeye sebep olabilecek açılma/kapanma fırtınaları gibi yan etkilere yol açabiliyor.

Kaspersky Lab Kurumsal Ürünler Pazarlama Kıdemli Müdürü Vladimir Udalov; “Bu durumun asıl sebebi, işletme dünyasında, sanal bir ortamın korunması için gereken farklı yöntemlerin henüz yaygınlaşmaması” diyor. Sanallaştırma teknolojilerinin artan popülaritesine rağmen, pek çok şirketin BT güvenliği konusunda umursamaz göründüğünü ekleyen Udalov, “Riskler her zaman küçümsenir. Birçok BT uzmanı, doğası gereği, sanal ortamların gerçekte olduklarından daha güvenli olduğu konusunda yanlış öngörüyü anlayışını paylaşıyor. Üstelik kurumların konuya yönelik güvenlik çözümlerinden yeterince haberdar olmamaları da, tabloyu bu hale getiriyor.  Kaspersky Security for Virtualization, sanal ortamları korumak odağıyla geliştirilen ve pazara yeni sürülen, tamamen konuya özgü güvenlik çözümümüzdür” diye ekliyor.

Uzmanlar, konuya yönelik çözümlerin popülaritesinin gelecekte artacağını tahmin ediyor. Pek çok şirket için (%67), bir çözümün en önemli iki özelliği, BT altyapısının performansını kısıtlamadan güvenlik sağlayabilmesi; fiziksel ve sanal ortamlar için merkezi güvenlik yönetimi sağlayabilmesi olarak sıralanıyor (%52). Bu tip bir dengeyi sağlayabilmek ise sadece, her makineye bir antivirüs programı kurulması yerine, sanal makinelerde konuya yönelik çözümlerin kullanımıyla mümkün oluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle