GeriTeknoloji Yapay zekada devrimsel değişiklikler olacak!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapay zekada devrimsel değişiklikler olacak!

Yapay zekada devrimsel değişiklikler olacak!

Hemen her alanda etkisini artırması beklenen yapay zekâ teknolojileri kaliteli bir servis için bulut bilişim altyapısına ihtiyaç duyarken, bu ihtiyaç bulut bilişim teknolojilerinin gelişimini de zorunlu kılıyor. Esnek ve kolay özelleştirilebilir bulut altyapısı üzerinden sunduğu iş uygulamalarıyla işletmelerin farklılaşan ihtiyaçlarına cevap veren Ofisim’in kurucusu ve CEO’su Serdar Turan, yapay zekâ ve bulut teknolojilerinin iş dünyasına hızla dahil olduğunu ve önümüzdeki yıllarda devrim niteliğinde değişimler olacağını öngördüklerini söyledi. Bu kapsamda Ofisim olarak çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Turan, yakında Türkiye’deki ilk yapay zekâ destekli low-code uygulama geliştirme platformunu hayata geçirmeyi planladıklarını aktardı.

Başarılı bir yapay zekâ uygulaması için yüksek miktarda verinin hızlı bir şekilde işlenmesi gerekiyor, bu da ancak bulut bilişim teknolojileriyle geliştirilen uygulamalar sayesinde mümkün hale geliyor. Bulut teknolojilerine dayalı yazılım uygulamaları büyük kapasitedeki veriyi kolayca depolayabiliyor ve bu verinin yapay zekâ algoritmalarında işlenebilmesini sağlıyor. “Birçok firma henüz bu teknolojik dönüşümü tamamlamamış olsa da bu alanda önümüzdeki yıllarda devrim niteliğinde değişimler olmasını bekliyoruz” diyen Ofisim’in kurucusu ve CEO’su Serdar Turan, “Endüstri 4.0 kavramının bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi, bütün bu inovasyonun önümüzdeki yıllarda meyve vermeye başlayacağının görülmesidir. Yapay zekâ uygulamalarının diğer yazılımlara nazaran en önemli farkı, yeni verilere göre kendini adapte edebilmesi ve daha da geliştirebilmesi. Bizim de yol haritamızda benzer çalışmalar mevcut: Kullanıcılara herhangi bir kodlama bilgisi gerekmeden uygulama geliştirme imkanı sunan Low-code platformumuz PrimeApps’i yapay zekâ ile güçlendirerek, firmaların yeni bir uygulama oluşturma ve bir uygulamanın tüm yaşam döngüsü içerisinde etkin bir şekilde kullanımının sağlanması için son kullanıcıları yönlendirmeye dönük çalışmalar hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Verinin öneminin artmasıyla birlikte bulut teknolojilerinin işletmeler için vazgeçilmez bir unsur haline gelmeye başladığına değinen Turan, pek çok işletmenin bu teknolojileri iş süreçlerine dahil etme noktasında daha fazla istekli olduğunu dile getirdi. “Bu teknolojik dönüşümden kaçınmak mümkün değil. Çağa ayak uydurmak isteyen, verimliliklerini ve iş hacimlerini artırmak isteyen işletmeler şimdiden bu konuda önemli yatırımlar yapıyorlar.” diyen Turan sözlerini şöyle sürdürdü: Şirketler, yapay zekâ sayesinde talep miktarını, stok durumunu ve üretim miktarını çok daha iyi hesaplarken, bulut tabanlı uygulamalar aracılığıyla kullanıcı ihtiyaçlarını doğru bir şekilde saptayabiliyor, sipariş takibini gerçekleştirebiliyor ve iş süreçlerini de dijital hale getirebiliyorlar. Ofisim olarak biz de bu teknolojileri işletmelerin faydalanabileceği şekilde geliştiriyoruz ve yakın zamanda firmaların kod yazmadan, modelleme yöntemleri kullanarak ihtiyaç duydukları iş uygulamalarını hayata geçirmelerini sağlayan Türkiye’deki ilk yapay zekâ destekli low-code platformunu hayata geçirmeyi planlıyoruz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle