GeriTeknoloji 'Yanny mi, Laurel mi' kaydındaki sesin sahibi bulundu: Aslında ne demiş?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Yanny mi, Laurel mi' kaydındaki sesin sahibi bulundu: Aslında ne demiş?

'Yanny mi, Laurel mi' kaydındaki sesin sahibi bulundu: Aslında ne demiş?

Sosyal medyada paylaşılan tek kelimelik ses kaydında 'Yanny mi, Laurel mi' denildiği çılgınlığının gerisindeki ses ortaya çıktı. New Jersey eyaletinden şarkıcı ve oyuncu Jay Aubrey Jones, kaydın hikayesini anlattı.

Birçok insanın 'Yanny mi, Laurel mi' diye kavga ettiği, niye kimisinin 'Yanny', kimisinin 'Laurel' diye duyduğu konusunda akademik çalışmaların yapıldığı kayıttaki sesin sahibi ortaya çıktı: Şarkıcı ve oyuncu Jay Aubrey Jones (64). 

2007 yılında sanal sözlük vocabulary.com için ss kayıtları yaptığını belirten Jones, ''Ben 6 aylık bir süre içerisinde internet sitesi için 36.000 kelime kaydettim. Sesimin sosyal medyada bu kadar büyük bir tartışma yaratacağını tahmin etmezdim'' dedi.

Yanny mi, Laurel mi kaydındaki sesin sahibi bulundu: Aslında ne demiş

Jay Aubrey Jones

Bilimsel çalışmaların ortaya koyduğu gibi kendisinin 'Laurel' demesine karşın genelde 'Yanny' diye duyulduğunu teyit eden Jones, kendisinin de kaydı dinlediğinde 'Laurel' diye duyduğunu söyledi.

Sputnik'in haberine göre oyuncu-şarkıcı, bunun farklı şekilde duyulmasını ''Bence insanların dinlemeyi yaptığı bilgisayarlar ve diğer cihazlarla, sesin nasıl bir işlemden, süreçten geçtiğiyle ilgili bir şey'' diye açıkladı.

Yanny mi Laurel mi ?YouTube üzerinden yayımlanan Do You Hear 'Yanny' or 'Laurel'? videosu Türkiye'deki kullanıcıların da kafasını karıştırdı. Kaydı dinleyen kullanıcıların bazıları dinledikleri sesin yanny bazıları ise laurel olduğunu iddia ediyor. Peki siz ses kaydında hangi sesi duyuyorsunuz: Laurel mi, Yanny mi?

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle