GeriTeknoloji Wikipedia'nın mimarına büyük suçlama
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wikipedia'nın mimarına büyük suçlama

Wikipedia'nın mimarına büyük suçlama
refid:8445217 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en popüler web sitelerinden Wikipedia'nın yatatıcısı Jimmy Wales, bağış karşılığında sayfaları değiştirmekle suçlanıyor.

Novell'in eski bilim adamlarından Jeffrey Merkey, en büyük online ansiklopedilerden biri olan Wikipedia'yı da bünyesinde barındıran Wikimedia Vakfı'na 5.000 Dolar bağış yaptığını; bu bağış karşılığında kendi bilgilerini içeren sayfayı değiştirttiğini iddia ediyor. İddiaya göre sayfayı değiştirmeyi kabul eden, bizzat Wikipedi'yı kuran ve bu günlere getiren Jimmy Wales.

Merkey'e göre Jimmy Wales, sayfadaki aşağılayıcı ve kırıcı ifadeleri kendi gücünü kullanarak değiştirmeyi kabul etti. işin garip kısmı bu değişikliklerin bağış karşılığında yapılmış olması. Çünkü Wikipedia'yı da bünyesinde barındıran Wikimedia Vakfı, kendini "kar amacı gütmeyen, farklı dillerde içeriğin geliştirilmesine katkıda bulunmak isteyen bir vakıf" olarak lanse ediyor. Wikipedia sitesi ise "Her dilden herkesin ortak çabasıyla özgürce ve her şeyi ile bütün bir ansiklopedi üretmeyi amaçlayan ansiklopedi projesi" olarak tanıtılıyor.

Jimmy Wales ise, Merkey'in yaptığı bu suçlamaya tek kelimeyle cevap verdi: Saçmalık... Wikipedia sözcüsü Jay Walsh da iddiayı reddetti. Walsh'a göre gerçekleştiği iddia edilen eylem Wikipedia'nın ve vakfın asla kabul edemeyeceği bir eylem.

İddia ne kadar doğrudur bilinmez ama Jeffrey Merkey'in sayfasında yapılan değişiklikler dikkat çekici. 9 Eylül 2006 tarihinde "Jimbo Wales" tarafından sayfada değişiklik yapılmış ve sayfa kilitlenmiş, yani koruma altına alınmış. Şimdiyse bu kilit kaldırılmış durumda.

Wales durumla ilgili şunları söylüyor: "Daha önce de sayfalarda yer alan aşağılayıcı ve kişilik haklarına saldıran ifadeleri kaldırdık. Bu ilk değil, son da olmayacak. Ancak bu işin belli bir bağış karşılığında yapılması asla söz konusu olamaz".

Wikipedia Dünyanın en çok ziyaretçi çeken sitelerinden biri ve sayısız kullanıcı bu online ansiklopediden bilgi alıyor...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle