GeriTeknoloji Veri güvenliğin en temel unsuru: Erişilebilirlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Veri güvenliğin en temel unsuru: Erişilebilirlik

Veri güvenliğin en temel unsuru: Erişilebilirlik

Dijitalleşme söz konusu olduğunda, siber tehlikeler ve siber güvenlik gündeme geliyor. Siber güvenlik firmaları bugün Türkiye'de de dünyaya paralel olarak oldukça yaygınlaşmış birçok ürünleriyle pazarda hizmet veriyor. Buna rağmen yapılan araştırmalar bugün dünyada dijitalleşmeyle beraber oluşan güvenlik açığının yüzde 85'inin kapatılabildiğini, halen yüzde 15 miktarında ciddi bir açığın ise şirketler için tehlike oluşturmaya devam ettiğini gösteriyor.

Veeam Ülke Müdürü Ozan İnan bu açığı kapatmanın yollarını sorunun erken tespit edilmesi, verinin düzenli ve eksiksiz kaydedilmesi ve hızlıca geri yüklenebilmesi olarak belirtiyor. İnan konuyla ilgili olarak, "Veeam olarak dijital dönüşümün (CAMSS) son katmanı olan siber güvenlik alanına odaklanıyoruz. En üst seviyede güvenlik önlemlerine rağmen güvenlik açığı yakalayan kötü niyetli  iç ve dış saldırıların muhatabı kurumların, iş sürekliliğinin, engellenmemesi için gerekli olan siber güvenlik alanındaki 4 kritik adımdan sonuncusu olan "en hızlı kurtarma" adımının tamamlayıcısı olarak görev alıyoruz. Şirketlerin, kurtarma zamanı ve kurtarma noktası hedeflerini (RTPO) tüm uygulamalar ve veriler için 15 dakika ya da daha az zamanda gerçekleştirmelerine yardımcı oluyoruz. Bu sayede dijital dönüşümün ana maddesi olan güvenlik noktasında ciddi bir değer yaratıyoruz." açıklamasında bulundu.

Siber güvenlikle ilgili çözüm sağlayan firmaların tamamlayıcısı görevi görerek ekosisteme dahil olan Veeam, güvenlikle ilgili bir sorun yaşandığında dijital ortamdaki bütün verilerin hızlı şekilde geri yüklenmesini sağlıyor. İnan "Kısa süre önce sıklıkla karşımıza çıkan cryptolocker adı verilen virüs yazılımı birçok şirketin ve bireyin bu konuya daha da dikkat etmesine sebep oldu. Özellikle bilgisayarı şifreleyen, verilerin erişimini engelleyen bu fidye yazılımı her geçen gün farklı bir yöntem ile saldırılarını sürdürüyor. Tam da bu noktada Veeam olarak yedeklenmiş olan verinin 15 dakikadan az bir sürede tamamının kurtarılmasını sağlıyoruz." sözlerini kaydetti.

İnan ayrıca, şirketlerin kendilerini siber suçlulara karşı nasıl koruyacağına dair de bazı ipuçları veriyor. Siber güvenliğin modern veri merkezinin bir parçası olarak kendiliğinden gelişen bir yaklaşım olmadığını ve yatırım gerektirdiğini belirten İnan, "Kurumlar kendilerini daha güvende hissetmek için uygun tekniklere, sistemlere, kurallara ve hatta erişilebilirliğin daha kapsamlı türlerine yatırım yapmalı. Tüm bun araçlar dünyadaki her ölçekteki her kurumu etkileyen dijital dönüşümün bir parçası.

Konu siber güvenlik olduğunda, karar vericilerin, işletmenin ihtiyaçlarıyla mevcut koruma tedbirlerinin doğru seviyede uyumluluğunu sağlayabilmeleri için, BT departmanlarıyla daha yakın çalışmalarını öneriyoruz." açıklamasında bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle