GeriTeknoloji Uçan otomobil seri üretime giriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uçan otomobil seri üretime giriyor

Ufak bir kaza sonrası ya da yağmurlu günlerde İstanbul trafiğinde saatlerce bekleyen binlerce sürücünün hayali gerçek mi oluyor?Yasal zorunlulukların yerine getirilmesiyle, katlanarak kendini arabaya dönüştürebilen hafif uçak Terrafugia Transition, seri üretime giriyor.

İŞTE UÇAN OTOMOBİLDEN FOTOĞRAFLAR

Aracın üretimine başlanabilmesi için ABD Federal Havacılık Dairesi, hafif uçak sınıfı araçlar için koyduğu ağırlık sınırlarında bir istisna yaptı. Çünkü otomobillerde zorunlu olan hava yastıkları, çarpma sırasında bükülen alanlar, roll bar gibi malzemeler, “hafif sportif uçak” kategorisinin ağırlık limitinin aşılmasına yol açıyor. Amatör pilotlara verilen uçuş lisansıysa yalnızca bu sınıf uçaklar için söz konusu. 20 saat uçtuğunu kanıtlayan herkese veriliyor.

 Araç havadayken saatte 180 km hız yapabiliyor. 430 kg yük kapasitesi var. Motoru, 100 beygir gücünde Rotax 912S. “Ya duruverirse” diye çekinenleri rahatlatacak bir ekipmansa, tüm aracı yere yumuşak biçimde indiren bir paraşüt.


Kanatlar bir düğmeye basılarak katlanıp açılabiliyor. 205 cm yüksekliğinde, 203 cm genişliğinde ve 570 cm uzunluğunda bir garaja sığabiliyor.  Fiyat etiketinde 129.000 sterlin yazıyor. Ancak siparişinizi önceden vereceksiniz ve 6,650 sterlin kaparo ödeyeceksiniz.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle