GeriTeknoloji Türkiye'de teknoloji pazarı büyüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de teknoloji pazarı büyüyor

Türkiye'de teknoloji pazarı büyüyor
refid:28251913 ilişkili resim dosyası

Türkiye tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 büyüyerek 10,1 milyar liralık ciroya ulaştı.

GfK TEMAX tarafından yapılan araştırmaya göre, tüketici teknolojisi ürünleri pazarında yıl başı itibarıyla gerçekleşen kümülatif büyüme yüzde 16,9 oldu.

Pazar, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 büyüyerek 10,1 milyar liralık ciro elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre ciroda en fazla büyüyen sektörler telekom, tüketici elektroniği ve küçük ev aletleri olurken, tüketici elektroniği adette en yüksek büyüme oranına sahip sektör oldu.

Telekom sektörü geçen yılın son çeyreğinde 3,89 milyar lira ile 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 32 büyüme kaydetti. Telekom, 2014'te 13,64 milyar liralık ciro ve yüzde 28 büyüme elde etti.

Sektörün yüzde 98'ini oluşturan akıllı telefonlarda 10,8 milyona ulaşan pazarda daha üst segment ürünlerin satış oranları arttı. Akıllı telefonların yüzde 52'si 4,5 inç üzeri ekrana sahip olurken, akıllı telefon ile tabletler arasında yer alan 5,5 inç üzeri akıllı telefonların payı yüzde 8'e ulaştı.

Bilişim teknolojileri sektörü geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda cirosal olarak yüzde 5,4 küçüldü. Sektörün büyüyen tek ürün grubu tabletlerdeki büyüme adet bazında yüzde 52,5, ciro bazında yüzde 31,4 olarak kaydedildi.

Dizüstü bilgisayarlarda söz konusu dönemde ciro bazında yüzde 9,2, adet bazında yüzde 8,5 küçülme görüldü. Masaüstü bilgisayarlar ve monitörlerde de ciro bazında yüzde 10,7 küçülme dikkati çekti.

Beyaz eşya sektörü çift haneli büyüdü

Büyük beyaz eşya sektörünün cirosu, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15'lik büyüme ile 2,12 milyar liraya ulaştı. Sektörün geçen yıl satış cirosu, 2014'te bir önceki yıla göre yüzde 11,1 artarak 8 milyar liraya ulaştı.

Küçük ev aletleri 2014'te en çok büyüme gösteren ikinci sektör oldu. Sektör geçen yıl adet bazında yüzde 8,9 büyüdü, ciroda ise yüzde 24 büyüme ile 3,27 milyar lira değerine ulaştı. Küçük ev aletleri sektörü diğer sektörler ile karşılaştırıldığında adet bazında en yüksek büyümeyi gösterirken, ciro bazında telekom sektörünün ardından en çok büyüyen sektör oldu.

Sektörün büyümesine en büyük katkı siklonik süpürge, geleneksel ütü, el blenderi ve dikey süpürgelerden geldi. Ekmek yapma makineleri ve fritözler son çeyrekte de negatif performans göstererek, sektörde geçen yıla göre küçülen kategoriler oldu.

TV pazarında istikrarlı büyüme

Tüketici elektroniği sektörü, geçen yılın son çeyreğinde 1,58 milyar lira büyüme gösterdi. Bir önceki yılın son çeyreğine göre yüzde 26 büyüyen sektör, 2014 yılında ise yüzde 20 büyüme kaydetti. Panel televizyonlar, yüzde 29 satış artışıyla büyümenin taşıyıcısı oldu.

Yeni teknoloji ultra yüksek çözünürlüklü televizyonlar, yüzde 10'un üzerinde cirosal paya ulaşırken, kavisli ekranlı televizyonların satışlarının arttığı belirlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle