GeriTeknoloji Turkcell'den 4.5G atağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell'den 4.5G atağı

Turkcell'den 4.5G atağı

Turkcell Teknoloji Zirvesi kapsamında kurulan standlarda katılımcılar geleceğin teknolojilerini test etme fırsatı yakaladı.Turkcell'in kurumsal müşterilerini, iş ortaklarını ve dünyanın en önemli fikir önderlerini buluşturduğu, Türkiye'nin en kapsamlı ve geniş katılımlı teknoloji etkinliklerinden biri olan "Turkcell Teknoloji Zirvesi" bugün gerçekleştirildi. Bu yıl ana teması "4.5G ile geleceğin teknolojileri ve değişim" olan zirvenin açılışı BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz ve sektör liderlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.7 binden fazla davetliyi bir araya getiren etkinlik kapsamında, "Değişen İş Dünyası", "Yeni Dünyanın Yeni Trendleri", "Akıllı Yaşam", "Pazarlama 4.5", "Teknoloji ile Dönüşenler", "Yeni İşler ve Girişimcilik" gibi pek çok başlık altında 50'nin üzerinde oturum gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında McKinsey Global Institute Direktörü Richard Dobbs, “Bu Öyle Böyle Bir Değişim Değil!” başlığıyla yaptığı sunumda yönetici ve liderlerin, varsayımlarını ve içgüdülerini sıfırlaması, eski dünyaya ait zırhlarından kurtulması gerektiğine dikkati çekti.               Dobbs, dünyayı yeniden şekillendirecek "Mahşerin 4 Atlısı" olarak nitelendirdiği yeni güçleri anlattı. Gelişmekte olan pazarlar, ivmelenen teknoloji, yaşlanan dünya nüfusu ile gitgide artan veri, sermaye, ürün, insan akışının geleceğimizi belirleyeceğini ve bilinen tüm ekonomik sistemleri alt üst edeceğini söyledi.                     

Dobbs’un konuşmasının ardından katılımcıların geleceğe dair algılarıyla oynayan ve onlara bambaşka bir bakış açısı kazandıran dünyaca ünlü fütürist ve mucit, Singularity Üniversitesi Bilişim ve Network’ler Başkanı Brad Templeton, “Hem Oto Hem Mobil” başlıklı konuşmasını gerçekleştirdi.               

Google’ın "Otonom Arabalar" yani sürücüsüz araçlar vizyonuna yön veren Templeton, ilerlemeyen trafikte acımasızca ilerleyen zamanı daha değerli kılmanın yolunu anlatarak, “Acı gerçek şu ki, çalışmaya ayırdığımız zamanın yaklaşık yüzde 20'sini ulaşıma harcıyoruz. Günlük yaşamımızda hiç de küçümsenmeyecek bir yer kaplayan bu zaman dilimini; görüntülü toplantılara, yüz yüze sohbetlere veya favori dizimize ayıracağımız günleri, sandığımızdan çok daha erken göreceğiz" dedi.

1 Nisan 2016 itibariyle geçilecek 4.5G teknolojisini test ederek, Turkcell'in "akıllı" konseptiyle hazırladığı pek çok hizmet, ürün ve servisini de deneme fırsatı da elde etti.

Katımcılar, Akıllı Ev, Akıllı Okul, Akıllı Ofis, Akıllı Enerji, Araç Takip, Ekip Mobil, Turkcell Müzik, Turkcell TV+, Turkcell Dergilik, BiP, Tam Burada, SağlıkMetre, T60 gibi ihtiyaçların karşılanabildiği ürün, servis ve hizmetleri yerinde, hem de 4.5G hızı ile inceledi.

Zirve sırasında 4.5G ile şirketlerin hayatının nasıl değişeceğini gösteren uygulama alanları da özellikle şirket temsilcileri tarafında ilgi gördü. Pek çok işlemin çok kısa sürelerde ve çok düşük gecikme süreleri ile nasıl yapıldığı mobil cihazlarla anlatıldı. Nesnelerin interneti ile iş süreçlerinin nasıl dönüşeceği ve gelişeceği örneklerle gösterildi. Liman şeklinde düzenlenen alanda temsili konteynerler 4.5G hatlı tablet üzerinden çok hızlı bir şekilde yönetildi.

Bir başka deneyim alanında ise 4.5G ile gerçek zamanlı enerji takibi M2M üzerinden anlatıldı. Yüksek güvenlik riski taşıyan alanlarda makinelerin düşük gecikme süreleri ile temsili greyder ve kamyonlarla yönetildiği alanda katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.Katılımcılar, motosikletlerini, önemli eşyalarını veya evcil hayvanlarını bir uygulama üzerinden her an görebildikleri Turkcell Tam Burada servisini 4.5G farkıyla deneyimleme şansı buldular. Deneyim sırasında kullanılan sevimli robot da büyük ilgi gördü.  Ziyaretçiler ellerindeki 4.5G sim kartıyla çalışan tabletle robotu yönlendirerek uygulama üzerinden  gittiği yer hakkında bilgi sahibi oldular.

Zirve için birebir oluşturulan otobüs durağında ise ziyaretçiler oturdukları yerden yolculuk keyfi yaşadı. Sanal gerçeklik gözlüğü ile otobüs yolcuğu deneyimini yaşayan katılımcılar anlık ve benzersiz bir 4.5G deneyimi yaşadı.  Turkcell'in yakın bir zamanda Türkiye'de ilk defa canlı gösterdiği LTE Broadcast'i zirve katılımcılarını da deneyimletti. Bunun için özel kurulan mini futbol sahasından 3 kamera ile alınan görüntüler cep telefonu üzerinden katılımcılara izlettirildi.      


Yorumları Göster
Yorumları Gizle