GeriTeknoloji Türk yazılımcı açığı buldu, Apple tamir etti!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk yazılımcı açığı buldu, Apple tamir etti!

Türk yazılımcı açığı buldu, Apple tamir etti!

Türk yazılımcı Lemi Orhan Ergin'in bulduğu ve Twitter'dan duyurduğu MacOS'taki güvenlik açığı sonunda kapatıldı.

Apple elini oldukça çabuk tutarak macOS High Sierra işletim sisteminde yer alan önemli bir güvenlik riskini yayınladığı güncelleme ile ortadan kaldırmış durumda. Kötü niyetli kişilerin şifre olmadan Mac sisteminizde tam yönetici erişimi elde etmesini sağlayan açık paniğe sebep olmuştu.

Şirket tarafından, tam sistem ya da root erişiminin önüne geçmek amacıyla Mac App Store üzerinden Security Update 2017-001 güncellemesi dağıtılmaya başlandı. Böylece 28 Kasım’da haberleri ortaya çıkan açık ertesi gün yamalandı.

Türk yazılımcı açığı buldu, Apple tamir etti

Lemi Orhan Ergin

Bu güvenlik açığı sayesinde, fiziksel erişim elde eden kişinin kullanıcı adı kısmına root yazması ve şifre olmadan Enter tuşuna birkaç kez basması sisteme sızmak için yeterli oluyordu. Bu sebeple güncellemeyi hemen yüklemenizi şiddetle öneriyoruz. Kısacası bilgisayarınızı başı boş bıraktığınızda başınıza kötü şeylerin gelmesi olası bir hal alıyordu.

Müşterilerinin daha iyisini hak ettiğinin altını çizen Apple, bir özür açıklaması da yapmayı ihmal etmedi. Ek olarak, bugün itibarıyla macOS 10.13.1 ve sonrası çalıştıran tüm sistemlere güncellemenin otomatik olarak yükleneceğinin altı çiziliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle