GeriTeknoloji Tüplüden OLED'e monitörlerin evrimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüplüden OLED'e monitörlerin evrimi

Tüplüden OLED'e monitörlerin evrimi

Günümüzde teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu gelişmenin monitörleri etkilememesini düşünmek hata olur. Bundan bir 10 yıl önce kullandığımız tüplü büyük monitörler yerine şimdi incecik monitörler kullanıyoruz. Gelin monitörlerin evrimini beraber inceleyelim.

Bir zamanlar insanların evlerinde CRT monitörler bulunuyordu. Bej renkli arkası büyük monitörleri kim unutabilir ki? İlk CRT monitörlerin tarihi 1897’ye kadar uzanıyor desem? CRT monitörler Alman fizikçi Karl Ferdinand Braun tarafından geliştirildi. Şimdi ise teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte monitörlerde çok farklı yerlere geldi. Şirketler monitörleri geliştirerek, kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına ve yaşam tarzlarına göre geliştirdiler. CTR monitörlerden sonra ilk olarak LCD monitörlere geçildi. İlk LCD monitörler 1972 yılında yapıldı. Ama 2000’li yılların başına kadar popülerlik kazanamadı.

Tüplüden OLEDe monitörlerin evrimi

2000’li yıllarda ise çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Zamanla bu monitörlerde evrimleşti. Enerji standartları değişti. Aynı zamanda insanların ihtiyaçlarına göre daha iyi tasarımlar yapıldı. Tasarımların yanında LCD monitörlerin donanım özellikleri de değişti. Filtre katmanları, cam ve sıvı kristalden yapılan LCD ekranlar, artık katot ışını tüplerine ihtiyaç duymaz oldu. Böylece çok hızlı bir şekilde daha az enerji isteyen daha keskin görüntülere ulaşabilmek mümkün hale geldi. Her türlü kullanıcı ihtiyacına göre monitörler çıkarıldı. Grafik tasarımcılar için çok yüksek görüntü kalitesi sunan monitörler ve ofis çalışanları için daha büyük ve masalarında şık duran işlevsel monitörler üretildi. 

Tüplüden OLEDe monitörlerin evrimi

E-Spor’un gelişmesiyle birlikte daha kısa tepki sürelerine ve yüksek yenilenme oranlarına sahip olan monitörler çıkmaya başladı. Bunların yanında bir süreden sonra oyuncular daha akıcı oyun deneyimi sunan monitör tasarımları da istemeye başladı. Buda Kavisli ekrana sahip olan monitörlerin çıkmasına neden oldu. Bütün bunların ardından ise 4K görüntü kalitesine sahip olan monitörler çıktı. Bu monitörlere göre video sektörü de yenilenmeye başladı.

Tüplüden OLEDe monitörlerin evrimi

Artık daha kaliteli videolar çekmek için cihazlarda yenilenmeye başlandı. Bu yüksek kaliteli monitörlere henüz alışamamışken HMD 2.1 ile birlikte 10K çözünürlüğe sahip monitörler yapmaya başlandı. Günümüzde teknolojinin bu kadar hızlı gelişmesinin sebebiyle monitörlerde daha yüksek çözünürlüklere sahip olma yolunda ilerliyor. Gelecekte daha yüksek çözünürlüklü bizi izlediğimiz videonun yada oynadığımız oyunun içindeymiş gibi hissettiren monitörleri beklememek hata olur.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle