GeriTeknoloji Sürücüsüz otomobillerin en büyük sorunu sona eriyor!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sürücüsüz otomobillerin en büyük sorunu sona eriyor!

Sürücüsüz otomobillerin en büyük sorunu sona eriyor!

Otonom arabaların problemlerinden biri, özellikle kyolcuların kitap okurken ya da telefonları ile ilgilenirken yaşadıkları hareket hastalığı (araç tutması). Çeşitli firmalar bu sorunun çözümüne farklı yöntemler arasalar da, University of Michigan araştırmacılarının patentini aldıkları bir sistem ile çözüme yaklaşmış olabiliriz.

Bu çözümde, hareket hissiniz ile gördükleriniz arasındaki bağlantı problemini ortadan kaldırmak için yapmanız gereken tek şey, bir başlık veya gözlük takmak. Bu yaklaşım, otonom aracın hareketini taklit eden, sırayla aktif olan ışık tüplerini göz ucuyla görmenizi sağlayarak, rahatsız olmadan telefonunuzu kontrol edebilmenizi sağlamak.

Bu teknoloji direkt olarak aracın kendisine uygulanabilecek de olsa, tasarımın doğası taşınabilir olmasını sağlıyor. Uber'in kısa bir süre önce yaptığı patent başvurusu da benzer bir konsepte sahipti ancak o konseptte giyilemeyen cihazların kullanılması gerekiyordu ve aracın kendisini taklit etmekten ziyade vücudunuz için çeşitli dikkat dağıtıcı öğeler sunuluyordu.

Sürücüsüz otomobillerin en büyük sorunu sona eriyor

Üniversitenin söylediğine göre yetişkinlerin yarısının bir araçta yolcu iken kitap okuyor ya da telefonlarına bakıyor. Bu sırada kendilerini rahatsız hissetmeleri, bu teknolojiyi daha da ilgi çekici kılıyor. Otonom araçlarda bu hissin daha da fazla kişide görülmesi söz konusu. Eğer otonom teknolojisi yayılacaksa, özellikle geriye bakan koltukların bulunduğu araçlarda bu tür teknolojilerin gerekliliği oldukça önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN ARABA DUVAR KAĞITLARI

Saç baş yolduran oyunSuper Mario'ya benzeyen grafikleriyle ve geçmesi neredeyse imkansız bölümleriyle Trapadventure 2, oynayanları çileden çıkarıyor. Her ne kadar oyunlar artık gerçeğe oldukça yakın olsa da, bazı oyunlar Super Mario tadında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Onlardan biri de Trapadventure 2 isimli oyun. Daha önce kullanıcıları zorluğuyla çıldırtan Flappy Birds gibi oynayanlara saç baş yolduran oyun, oynadığınıza sizi pişman ettirmeyi başarsa da, oyunu bırakamıyorsunuz!

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle