GeriTeknoloji Sporcuların teknolojiden faydalanması kaçınılmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sporcuların teknolojiden faydalanması kaçınılmaz

Sporcuların teknolojiden faydalanması kaçınılmaz
refid:21160191 ilişkili resim dosyası

Olimpiyat oyunlarında ilk defa kullanılmaya başlanan pek çok yüksek teknolojili ekipman, en az atletler kadar çok konuşuluyor.

Daha fazla hafiflik sağlayan hidrodinamik yüzücü mayosundan, havada daha iyi süzülebilmek için üretilen karbon fiber bisikletlere kadar pek çok yenilik 2012 Londra Olimpiyatları'nda boy gösteriyor. Yaşanan teknolojik yenilikler pek çok uzman tarafından sporculara ekstra bir avantaj sağladığını söylese de, kimi akademisyenler atletlerin kişisel özelliklerine göre üretilecek ekipmanların kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

CNN'de yer alan habere göre, İngiltere'nin Loughborough Üniversitesi'nin Spor Teknolojisi ve İnovasyon Bölümü'nde Profesörlük yapan Mike Caine, elit erkek koşucularla elit kadın koşucuları karşılaştırdığınızda arada pek çok fark olduğu, ancak ayakkabılarına baktığınızda, görünüşte aynı olduğunu söylüyor. Gelecekte üretilecek kişiselleştirilmiş spor ekipmanlarının pek çok elit sporcu için vazgeçilemez olacağını düşünen Caine, açıklamasına şöyle devam ediyor: “Spor endüstrisi bugünlerde kişiselleştirmeyle ilgili pek şey konuşuyor.  Genelde bu konuşulanlar da istediğin rengi seçmek ve ismini ayakkabına yazmak gibi şeyler. Ancak benim bahsettiğim şey, atletin kullandığı altlığın katılığı ve dönemeçlerinde yapılacak yeni tekniklerle onlara maksimum performansı sağlayacak ekipmanlar üretebilmek. Ayakların kendilerine has güç, geometri ve biomekanik ölçümlemeleri yaparak “ayarlanmış” yeni ayakkabılar, ayak anormalliklerini ve yumuşak doku verimsizliklerin çözümüne imkan veriyor.”

Caine ve iş arkadaşları tarafından Loughborough Üniversitesi'nde geliştirilen yeni bir proje ile, yüzücüler için vücuda entegre edilmiş ciroskop, kamera, sensör ve ivmeölçer kullanarak yeni izleme cihazları geliştiriliyor. Bu teknoloji sayesinde yüzücülerin havuzdaki hızı, hızlanması, vücut pozisyonu ve gücü gözlemleniyor.

Spor mühendisliği haksız avantaj mı sağlıyor?

Güney Afrika’yı Londra 2012’de temsil eden ampute atlet Oscar Pistorius’un kullandığı prostetik uzuvların haksız rekabete yol açtığını söylenmişti.

Pistorius’un çılgın ve ilham verici bir hayat hikâyesine sahip olduğunu bsöyleyen dünya rekortmeni rakibi Michael Johnson, “Pistorius ve ben birbirimizi çok iyi tanıyor ve konumlarımızı biliyoruz. Ancak kullandığı protezlerin kendisine avantaj sağlayıp sağlamadığını kesin olarak bilmiyoruz. Ben rakiplerine karşı haksız bir avantaj sağladığını düşünüyorum. Bunu anlatmak gerçekten çok güç ama ben bunun böyle olduğunu düşünüyorum” demişti.

Ancak protezleri nedeniyle daha önce Olimpiyatlara kabul edilmeyen Pistorious, CAS'ta açtığı davayı kazanmış, prostetik uzuvlarının haksız bir avantaj sağlamadığını, hatta dezavantajları bulunduğunu ispatlamıştı.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle