GeriTeknoloji Sandisk 2 milyar microSD kart sevkiyatı yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sandisk 2 milyar microSD kart sevkiyatı yaptı

Sandisk 2 milyar microSD kart sevkiyatı yaptı
refid:29663814 ilişkili resim dosyası

Flash depolama çözümleri üreticisi SanDisk ilk ticari sevkiyatını 10 yıl önce yapmaya başladığı microSD kartlarının toplam sevkiyatının 2 milyar adeti aştığını duyurdu.

SanDisk’in 2004 yılında icat ettiği microSD formatı ilk zamanlar TransFlash ismi ile biliniyordu. 2005 yılında SanDisk’in SD Kart Birliğine dahil ettiği teknoloji bu birlik tarafından microSD olarak yeniden adlandırıldı. Birlik, 13 Temmuz 2005 yılında ayrıca microSD için nihai özellikleri de belirledi. Bu format, SanDisk tarihindeki en popüler çıkarılabilir bellek kartına dönüştü. SanDisk’in toplamda sevkiyatını yaptığı 2 milyar microSD kart tahminen 11.103 milyar megabayt (MB) veri depolayabiliyor. Bu da yeryüzüne gelmiş erkek, kadın, çocuk için kişi başına 100MB’tan fazla veri anlamına geliyor.

Çıkarılabilir bellek kartlarının boyutunu yüzde 75 oranında küçülten microSD kart, geniş çeşitliliğe sahip tüketici pazarında büyük bir rol oynadı. Örneğin dijital görüntüde en hızlı büyüyen segment olan “bakış açılı” ya da aksiyon odaklı kameraların microSD formatı etrafında şekillendi.

Sandisk 2 milyar microSD kart sevkiyatı yaptı


microSD format ayrıca üreticilere ve tüketicilere büyük esneklik ve özgürlük getirerek akıllı telefon pazarının büyümesine yardımcı oldu. Strategy Analytics’in verilerine göre bugün pazarda bulunan akıllı telefon modellerinin yaklaşık yüzde 75’inde microSD girişi bulunuyor. Google, en hızlı büyüyen ve en büyük iki ürün segmentinde microSD girişine yer verdi. Google’ın bir sonraki mobil işletim sistemi Android M ile Windows Mobile da kullanıcıların uygulamalarını doğrudan microSD kartlar üzerinden çalıştırmalarına ve/veya cihazlarının ana bellek kapasitelerini artırmalarına izin veriyor.

SanDisk Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Perakendeden Sorumlu Genel Müdür Shuki Nir konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Depolamaya olan ihtiyacın artmaya devam etmesi hiçbir zaman durmayacak. Yakın zamanda, çoklu diyafram açıklığı olan lenslere sahip akıllı telefonlar, UltraHD video çekimi yapabilen telefonlar ve sanal gerçeklik ortamlarını oluşturacak ve görüntüleyecek uygulamalar göreceğiz. microSD bellek kartları ayrıca deneylerin önündeki bariyerleri de azaltarak nesnelerin internetinin büyümesine katkıda bulunacak. 2 milyar sadece başlangıç. microSD formatın mümkün kılacağı gelecekteki teknolojilere de katkıda bulunmayı dört gözle bekliyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle