GeriTeknoloji Samsung ikonları Apple'dan mı kopyaladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samsung ikonları Apple'dan mı kopyaladı

Samsung ikonları Apple'dan mı kopyaladı
refid:21178824 ilişkili resim dosyası

Dünyanın sürmekte olan en büyük patent davasında, Apple şirketi Samsung’un mobil cihazlarında kendi mobil cihazlarına ait olan ikonların kopyalandığı iddiasını destekleyecek bir sunum yaptı.

ABD'de süren davada mahkemeye yapılan sunumda Samsung, Apple'ın mobil cihazlarında yer alan telefon, müzik çalar, not defteri, ayarlar gibi uygulamaların ikonlarını kopyalamakla itham edildi. Kopyalandığı öne sürülen bu ikonların en başında Telefon uygulaması geliyor. İddiaya göre Samsung Apple'ın ikonunun yeşilin farklı tonları kullanılarak uygulama görsel açıdan biraz daha canlı hâle getirilmiş. Telefon ahizesi ise sağ üst köşeye bakacak şekilde eğimlendirilmiş. Samsung’un farklı cihazlarında da yeşil renkli Telefon ikonunun farklı renk tonlarında ve yine telefon ahizesi sağ üst köşeye bakacak şekilde tasarlanmış.

Öte yandan, iOS ve Samsung cihazlarındaki not uygulamalarına bakıldığında birbirine yakın renklerin kullanıldığı görülüyor. Apple’ın ikonunda sarı ve kahverengi renkler kullanılmış. Samsung’un ikonlarında ise sarı ve kahverenginin yanı sıra kiremit rengi tonların da kullanıldığı da görülüyor.

Karşılaştırılan cihazlar arasında yine pek çok ikonda büyük benzerlikler bulunsa da jüri üyelerinin sadece bu sunuma dayanarak karar vermesi beklenmiyor. Yapılan bu tarz sunumlar daha çok jüri üyelerinin kararlarını etkileme amacı taşıyor.

Dava sürmeye devam edecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle