GeriTeknoloji Sahte antivirüsler çoğalıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte antivirüsler çoğalıyor

Sahte antivirüsler çoğalıyor
refid:14624402 ilişkili resim dosyası

Sahte antivirüs programları yaygınlaşıyor. Her gördüğünüz uyarıya inanmayın...

Google'ın yaptığı bir açıklama sahte antivirüs programlarının internette yaygınlaştığını ortaya çıkardı. 13 ay süren araştırmalar sonucunda 240 milyon  internet  sayfasına bakan Google, 11.000 alan adının bu gibi sahte antivirüs programı  dağıttığını saptadı. Bu gibi programlar internetteki kötü yazılımların %15'ini dağıtıyor.

Binlerce çeşit sahte antivirüs programı olmasına rağmen hepsi aynı şekilde çalışıyor; bilgisayarda kötü yazılım olduğunu söyleyip, programı satın almanız için kullanıcıyı rahatsız ediyor.

" Yeni sahte antivirüs programları JavaScript'i kullanarak kendisini Windows arayüzü  olarak gösterebiliyor. Hatta bazıları bilgisayarın hangi işletim sistemi tarafından kullanıldığını anlayıp, arayüzünü ona  göre  de değiştirebiliyor  ."

Google insanları uyarmak için bu alan adlarını kara listeye alacak ancak sahte antivirüs geliştiricileri, programlarının bulunduğu alan adlarını çok çabuk değiştirip böyle engellemelerden kaçabiliyorlar.

Google 'ın haberine göre dürüst antivirüs yazılımcıları da bu gibi programları saptamada  güçlük  çekiyor. " Şekil değiştirme" adı verilen bir teknikle uygulamalar eşsiz gözüküyor ve kötü yazılım taramalarından kaçabiliyorlar.

Amerika'da 6 kişi ve 2 şirket sahte antivirüs yazılımı konusunda suçlu bulunup cezaya çarptırıldı, bunların içinde WinFixer, WinAntivirus, DriveCleaner, ErrorSafe ve XP Antivirus gibi sahte yazılımlar da bulunuyor. Bu davalar sonucunda da Ohio'daki ByteHosting'e Haziran 2009'da 116.697 dolar para cezası verilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle