GeriTeknoloji Sahte antivirüs vurgunu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahte antivirüs vurgunu

Sahte antivirüs vurgunu
refid:10152440 ilişkili resim dosyası

Sahte antivirüs yazılımları, programcılarına servet kazandırıyor. En azından Panda böyle diyor...

Güvenlik devlerinden Panda, yayınladığı son raporda, internette cirit atan sahte antivirüs yazılımlarının, programcılarına sadece bir ayda 11 milyon Euro  kazandırdığını iddia etti. Şirket, 4 ay 2 hafta boyunca 2.000 bilgisayar  üzerinde yaptığı araştırma sonucunda, yaklaşık 70.000 sistemin  bu tip yazılımlardan zarar gördüğünü tespit etmiş. Bu da, yaklaşık yüzde 3'lük bir orana denk geliyor.

Panda, raporun devamında, dünyada 1 milyar bilgisayar bulunduğunu söylüyor ve yüzde 3'lük oranı bu rakama uyguluyor. Sonuçta da, yaklaşık 30 milyon bilgisayarın bu tip yazılımlardan etkilendiğini belirliyor. Her bir yazılımın ortalama 50 Euro olduğunu varsayan şirket, sahte yazılımların 4 ay 2 hafta boyunca programcısına 50 milyon Euro kazandırdığı sonucuna ulaşıyor. Bu da aylık 11 milyon Euro gelir anlamına geliyor.

Panda'nın hesabını beğenmeyenler de var

Sahte güvenlik yazılımlarının büyük bir tehdit olduğunu zaten herkes kabul etmiş durumda. Ancak Panda'nın "finansal" hesabına karşı çıkanlar da yok değil. Diğer bir güvenlik şirketi olan Sophos'tan Graham Cluley, Panda'nın hesabını gerçeğe uygun bulmadığını açıkça söylüyor. Cluley'e göre sadece 2.000 bilgisayar üzerinde yapılan bir araştırmayı tüm dünya üzerindeki bilgisayarlara adapte etmek hiç de doğru değil.

Sahte güvenlik yazılımları çoğu zaman porno ya da warez içerikli siteler ziyaret edildiğinde ortaya çıkıyor. Açılan bir pop-up pencere sistemin çok sayıda zararlı tarafından ele geçirildiğini söylüyor ve kullanıcıları aslında olmayan bir güvenlik yazılımı satın almaya yönlendiriyor. Bu sözde yazılımlar da, Panda'nın raporunda da belirtildiği gibi ortalama 50 Euro talep ediyor.

Bu tuzağa düşen kullanıcılar, eğer şansları varsa sadece 50 Euro'larını kaybediyor. Ancak bazı durumlarda bu tip yazılımların banka bilgilerine kadar hemen her türlü önemli bilgiyi ele geçirdiği de biliniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle