GeriTeknoloji Rus silah şirketi Kalaşnikof'un yeni savaş robotu, ülkede alay konusu oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus silah şirketi Kalaşnikof'un yeni savaş robotu, ülkede alay konusu oldu

Rus silah şirketi Kalaşnikof'un yeni savaş robotu, ülkede alay konusu oldu

Rus şirketi Kalaşnikof'un bu hafta duyurduğu savaş robotu, kimsenin beklemediği bir görünüme sahipti.

Küçük İgor anlamına gelen İgorek adı verilen robot, ünlü Kalaşnikof tüfeklerini üreten şirket tarafından Moskova'da Pazartesi tanıtılırken, robotun şimdilik hareket edemediği de açıklandı.

Robotlar tarafından yönetilme ihtimalinin dünya çapında tartışıldığı bir dönemde ortaya çıkan bu sıra dışı robot Rusya'daki sosyal medya kullanıcılarının eğlence malzemesi oldu.

Lentach adlı internet topluluğunda İgorek'le ilgili paylaşımlar yapmaları istendi.

İgorek'in Rusya'daki muhalif liderlerden Aleksey Navalni'yi taşıyan bir fotomontajı da paylaşıldı. 

Ruslar robotların daha küçük, çevik ve zeki olma yolunda ilerlediği bir dönemde Kalaşnikof'un neden bu kadar büyük, cüsseli ve hareket edemeyen bir robot yaptığını sorguladı.

Bir Facebook kullanıcısı "Lütfen birisi Kalaşnikof'a Boston Dynamics videolarının linkini yollasın" paylaşımında bulundu. Boston Dynamics adlı ABD şirketinin kendi kendine yürüyebilen, itilmesine rağmen düşmeyen ve kapıları açabilen robotlarının videoları, internette popüler olmuştu.

Rus silah şirketi Kalaşnikofun yeni savaş robotu, ülkede alay konusu oldu

Bir Twitter kullanıcısı ise sarhoş bir adamın fotoğrafını paylaşarak, "Kalaşnikof, İgorek robotunun insan versiyonunu paylaştı" ifadelerini kullandı.

Pek çok kullanıcı İgorek'i 1980'lerde çekilen filmlerdeki robotlara, özellikle de Star Wars serisindekilere benzetti.

Bir paylaşımda 1987 yapımı film Robocop'taki ED-209 adlı robotun İgorek'e yaklaşarak, "Sen nesin?" diye sorduğu görüldü.

Rus medyasında da Kalaşnikof'un bu hamlesi sorgulandı fakat hiçbir medya kuruluşu, neden şirketin böyle bir adım attığını açıklayamadı.

Kommersant gazetesine konuşan bir askeri uzman, ABD'nin silahlarına isim verme konusunu Rusya'dan daha ciddi bir şekilde ele aldığını söyledi:

"Mesela ABD'de bir uçak yaratacak olurlarsa, adını 'Başkan' koyarlar, stratejik bir denizaltıya eyalet ismi verirler ama nedendir bilinmez, Rusya silahlarına İgorek gibi küçültücü isimler koyuyor."

Kalaşnikof İgorek'in daha gelişmiş bir versiyonunu 2020'de tanıtmayı umuyor.

Samsung kırılmayan telefon ekranını resmen duyurdu!Bir süredir söylentileri dolaşan kırılmaz ekran, Samsung tarafından resmen doğrulandı. Yalnızca telefonda değil, otomotiv ve askeri teknolojide de kullanılacak olan ekran bir deneme videosuyla yayıldı.Telefonların en nazik bölümleri olan ekranlar, günden güne geliştiriliyor. Fakat hala yüzde 100 sağlamlıkta bir ekran yapılmadı. Samsung'un bir süredir böyle bir projeye imza atacağı duyuluyor. Fakat kesinleşmiş bir bilgi değildi. Ta ki Samsung, kırılmayan ekranın telifini alana dek! Yalnızca telefon sektöründe değil, aynı zamanda; otomotiv, mobil askeri teçhizat ve oyun konsollarında da kullanılacak olan ekrana dair bir deneme videosu yayınladı. Birçok engelden sorunsuz geçen ekranla ilgili ilerleyen günlerde yeni bilgiler verilecektir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle