GeriTeknoloji PlayStation satışlarında şaşırtan sonuçlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

PlayStation satışlarında şaşırtan sonuçlar

PlayStation satışlarında şaşırtan sonuçlar
refid:8989184 ilişkili resim dosyası

PSP, PS2 ve PS3... Sony'nin bu üç oyun canavarı arasında yaşanan gizli rekabetin galibi kim?

Geçtiğimiz yılın en çok satan PlayStation modeli açıklandı. Kardeşler arasında yaşanan rekabetten galip çıkansa küçük oyun devi PSP oldu.

Yapılan açıklamaya göre, 2007 yılında 13.9 milyon adet PSP satışı yapılmış. PSP'ye kılpayı geçilen PS2 ise, 13.7 milyonluk satışla ikinci sırada. Sony'nin büyük umutlarla piyasaya sürdüğü PS3'ün satış rakamı ise ancak 9.3 milyonda kaldı.

PSP'nin bu başarısı şaşırtıcı gibi görünse de, aslında yakalanan satış rakamını sürpriz değil. Konsolun Memory Stick Pro Duo desteği ile güçlendirilmesi ve UMD sorununun biraz olsun önüne geçilmesi PSP için büyük bir artı olmuştu. Kasada yapılan olumlu değişiklikler, Wi-Fi özelliği ve God of War: Chains of Olympusgibi hit oyunların varlığı ise, bu başarının ilk sinyallerini zaten vermişti.

Yakalanan rakamlar Sony'ye yetmemiş olacak ki, bu yıl için 15 milyon PSP satmayı hedeflediğini açıkladı. Ancak konsolun bu rakamı da aşması kimse için sürpriz olmayacak. GoTV özelliği ve PS3 ile iletişim imkanlarının artması PSP'yi daha da arzulanan bir konsol haline getirebilir.


Sony nerede yanlış yapıyor?
PSP'den kar eden, PS2 ile zarar etmemeyi başaran Sony PlayStation bölümü, yine de geçtiğimiz seneyi zararla kapattı. Bunun en büyük nedeni ise, hiç kuşkusuz PS3 satışlarında hedefin çok gerisinde kalınmış olması.

Sony, 11 milyon adet PS3 satmayı hedeflerken, bu rakam ancak 9.3 milyona ulaşabildi. Buna bir de oyun lisansları için harcanan büyük paralar da eklenince, PSP'nin başarısı bile Sony'nin zarar etmesine engel olamadı.

PSP ve PS2'nin hala iyi satması, aslında PS3'ün neden az sattığını da gösteriyor. Piyasada oyunculara halen çekici gelen iki konsol varken PS3'ü de bunlara eklemek büyük bir kumardı ve Sony, şimdilik bu kumarı kaybetmiş gibi görünüyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle