GeriTeknoloji Otomobilde nanoteknoloji
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomobilde nanoteknoloji

Otomobilde nanoteknoloji
refid:8759965 ilişkili resim dosyası

Otomotiv devi Ford, araç performansını artırmak ve daha etkin yakıt kullanımı için nanoteknolojiden faydalanacak.

Ford, otomobillerinde nanoteknoloji kullanımını yaygınlaştırmayı düşünüyor. Nanoteknoloji son aylarda sıkça tartışılmaya başlanan konuların başında geliyor. Kullanım alanını olabildiğince genişletilmeye çalışılan nanoteknolojinin, özellikle kanser hastalığının tedavisi için bir umut ışığı olarak görülüyor.

Ancak nanoteknolojinin kullanımı sadece sağlık alanı ile kısıtlı kalacak gibi değil. Otomotiv devi Ford, araçların önemli kısımlarında nanoteknolojiden faydalanmak konusunda son derece kararlı.

Ford Araştırma ve Geliştirme Mühendisliği'nde görev alan Matthew Zaluzec bu konuda şunları söylüyor: "Otomobil endüstrisi nanopartiküllerini yaratma konusunda artık daha etkin bir konuma geldi. Amacımız nanopartikülleri almak, onları birbirinden ayırmak ve mevcut materyallere dağıtmak. Bu sayede araçlarımız daha hafif ve daha sağlam olurken, yakıt ise daha etkin bir şekilde kullanılabilecek."

Nanoteknolojiden faydalanılması ile, araç içinde ve motor parçalarında daha güçlü ve hafif plastiklerin üretilmesi mümkün olacak. Ford'un nanoteknolojiyle bu denli uğraşmasının ana nedeni, aslında araçlarının ağırlığını göreceli olarak azaltmak. Elbette araçların ağırlığının azalması, Ford araçlarında bir güvenlik zaafiyeti anlamına da asla gelmeyecek.

Yapılan bazı endüstri analizleri de gösteriyor ki, ABD'de 2015 yılına kadar nanoteknolojinin araçlardaki kullanım oranı %70'e kadar çıkacak ve bu teknoloji sayesinde 7 milyar Dolar gibi hayli yüksek bir gelir elde edilecek.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle