GeriTeknoloji Ortak saat uygulaması tehlikede mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ortak saat uygulaması tehlikede mi

Ortak saat uygulaması tehlikede mi
refid:19016142 ilişkili resim dosyası

Internet Adreslerini düzenleyen kurum ICANN, internette ortak saat kullanımı için gereken bilgisayarların geleceğini kurtardı.

Numara ve Adres ataması için kurulmuş kurum ICANN, Amerikan telif hakkı yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırılması planlanan saatleri koruyan veritabanına sahip çıkacak.

Scroll.com.tr'nin haberine göre bu veritabanının olmaması halinde bilgisayarınız güneş ışığından yararlanmamak adına gereken saatlerin ileri veya geri alınması uygulamasını takip edemeyecek sistemler büyük karmaşa yaşayacaklardı, tıpkı 2K karışıklığı gibi.

Hatırlanacağı üzere tarih konusunda yaşanan bir diğer sıkıntı bilgisayarların 1999 yılı ardından 2000’e gelindiğinde,tüm bilgisayarların tarihlerinin sıfırlanacağı ve sanal bir kıyamet kopacağı yönündeydi.

Saat Dilimleri veritabanı size bir yer seçimi sağlayarak, sizin bağlı olduğunuz yere göre saatinizi otomatik olarak ayarlayan bir veriabanı. Türkiye için yazın +2 GMT, kışın +3 GMT kullanılıyor. Bunun otomatik ayarlanması ise bilgisayarınızın internete bağlanması ile güvenliğini koruyor.

Bu sistemi kullanan firmaların ise sayısı azımsanamaz. Linux, Mac,Oracle,Unix gibi şirketler bu ortak saatlerden faydalanıyor.

ICANN’den bir yetkili yaptığı açıklamada tüm ICANN’in tüm internet üzerinde sorumluluk alan bir firma olduğunu, ve internetin sürekliliğinin en azından ortak bir zamana sahip olmasının ICANN ve sanal alem için önemli olduğunu vurguladı. Bilindiği üzere ICANN bu .com,.net ve daha nice web-adresi uzantısının dağıtılmasını sağlayan kurum.

Davanın açılması sebebi ise, gönüllülerden gelen saat bilgilerinin bu veritabanında tutulmasıydı.  Bunun bilgi gizliliğine engel olduğunu savunun Boston mahkemesi, bu veritabanlarının iptaline karar verince sistemin sekteye uğraması düşüncesi ICANN’i harekete geçirdi ve tekrar ortak bir internet saati kullanmak bu sayede mümkün olacak.

Tüm bu değişiklikler ise Windows’u etkilemeycek. Çünkü Microsoft, bu konuda kendi serverlarını kullanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle