GeriTeknoloji Öğrenciler bilimsel düşünmeyi öğrenecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenciler bilimsel düşünmeyi öğrenecek

Öğrenciler bilimsel düşünmeyi öğrenecek
refid:21557445 ilişkili resim dosyası

Ortaokul öğrencilerinin bilim uygulamaları seçmeli dersiyle merak etme, sorgulama, gözlem ve araştırma yapma, eleştirel düşünme, problem çözme, karar verme becerileri geliştirilerek, bilimsel düşünme yeteneği kazanmaları amaçlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıldan itibaren ortaokulda seçmeli ders olarak okutulacak bilim uygulamaları dersinin programını belirledi.

Ortaokul ve imam hatip ortaokulu öğrencilerine uygulanacak derste Talim ve Terbiye Kurulu'nca hazırlanan eğitim ve öğretim materyalleri kullanılacak. Bireysel farklılıkları ne olursa olsun bütün öğrencilere erken yaşta olaylara bilimsel bakış açısı kazandırılması gerektiği belirtilirken dersle öğrencilerin çevrelerindeki olayların bilimsel temellerini keşfetmeleri isteniyor. Bilim uygulamaları dersiyle öğrencilerin, şu özellikleri kazanmaları amaçlanıyor: “Doğada ve çevrelerindeki olaylara bir bilim insanı gözüyle bakabileceğinin farkına varmalarını sağlamak. Merak etme, sorgulama, gözlem ve araştırma yapma, yaratıcı ve eleştirel düşünme, problem çözme, karar verme gibi becerilerini geliştirerek, bilimsel düşünme yeteneği kazandırmak. Günlük hayat ve doğayla bilim arasında ilişki kurabilme yeteneği kazandırmak. Çevrede ve doğada meydana gelen tüm olayların farklı bilim dallarıyla incelenmesine rağmen bir bütün halinde gerçekleştiğini fark ettirmek. Farklı derslerde öğrenilen ve öğrencilere soyut gelebilecek kavram ve terimlerin somut olarak gözlemlenebilmesini ve anlaşılabilirliğini sağlamak. Araştırma yaparken uygun bilimsel yöntem aşamalarını seçerek kullanabilmelerini sağlamak. Bilimsel olayların basit etkinliklerle de açıklanabileceğini keşfetmelerine yardımcı olmak. Kendilerinin, toplumun ve çevrenin karşılıklı faydasını gözeten tutum ve değerler geliştirmeye teşvik etmek. Teknolojik gelişimin ancak bilimsel temellere dayandığında var olabileceğini anlamalarını sağlamak. Yaşamında ne yaptığını, ne tasarladığını ve ihtiyaçlarına göre neler tasarlayabileceğini bilen bilinçli bireyler yetiştirmek. Bilimsel bilginin 'değişebilir olma, gözlem ve çıkarıma dayanma, hayal gücü ve yaratıcılık, kanun ve teori farklılığı' gibi özelliklerini etkinliklerle öğrenmelerini sağlamak.”

Öğrenciler bağımsız araştırma yapmaya heveslendirilecek

Öğrenciler bilim uygulamaları derslerinde hem öğretmenleri eşliğinde deneyler yapabilecek hem de bağımsız araştırmalar yapmaları için zamanla heveslendirilecek. Öğrencilerin derste etkinlikleri yaparken gözlem, ölçme, veri toplama, verileri sınıflandırma, sayı-uzay ilişkisi kurma, iletişim kurma, tahmin etme ve çıkarımdan oluşan temel bilimsel süreç becerilerini kazanmalarına özen gösterilecek.

Ayrıca yine bu ders kapsamında öğrencilerin deneysel çalışma ve araştırmalarını yaparken tarafsız davranma, açık fikirli olma, öğrendiği her bilginin doğruluğunu sorgulama, mantıksal davranma ve en önemlisi meraklı olma özelliklerini içeren bilimsel düşünce alışkanlıklarını öğrenme ve uygulama yolunda önemli aşamalar kaydedilmesi planlanıyor.

Uygulamada esnek yapı

Dersin uygulanmasında etkinlik çeşidi, mekan, yöntem ve kullanılan araç ve gereçlerde esnek yapıda kullanılması planlanıyor. Deneyler veya etkinlikler orijinal seçilmiş, öğrencileri usandırmadan, eğlenceli ve her aşamasında farklı kazanımların sağlandığı etkinliklerden oluşacak.

Ders, kavramlar ve terimlerin öğretilmesi yerine öğrencilerin çevrelerinde meydana gelen olayların bilimsel temellerini keşfetmelerini amaçlayan çeşitli etkinliklerle işlenecek.

Öğretmenler güvenli bir ortamda etkinliklerin gerçekleşmesini sağlayacak, gerektiğinde aktif olarak etkinliklere katılacak. Öğretmenler ayrıca 5 ve 6. sınıflarda daha çok rehberlik eden bir rol üstlenirken, 7 ve 8. sınıflara ise yol gösterici olacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle