GeriTeknoloji O hem lüks, hem tutumlu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O hem lüks, hem tutumlu

O hem lüks, hem tutumlu
refid:10060497 ilişkili resim dosyası

BMW, hibrid teknolojisini kullanan ilk lüks serisi olan 7'yi kamuoyuna resmen duyurdu.

Hibrid araçlardan bahsedildiğinde genellikle akla bu araçların ekonomik bir çözüm olduğu gelir. Örneğin Toyota Prius, günümüzde kullanılan en iyi hibrid araç olarak öne çıkıyor.

Ancak bazı sürücüler, Prius gibi ufak ve lüks görünümlü olmayan araçlardan uzak durmayı tercih edebiliyor. Bu nedenle lüks otomobil üreticileri elit müşterileri kendilerine çekebilmek için hibrid araçları daha farklı bir şekilde tasarlama yoluna gidiyor.

Bu anlamda BMW, geçtiğimiz günlerde yeni 7 Serisi ActiveHybrid konseptini duyurdu. BMW'den yapılan açıklamaya göre ActiveHybrid teknolojisini kullanan ilk lüks araçlar, bu teknolojinin yer almadığı araçlara nazaran %15 oranında daha düşük bir yakıt tüketimine sahip.

V8 benzin motorunu kullanan BMW'nin yeni ActiveHybrid araçları 407 beygir gücüne sahip. Ancak BMW'nin bu yeni konseptiyle birlikte getirdiği yenilikler hibrid teknolojisiyle de sınırlı değil: BMW'nin yeni araçları, aynı zamanda Brake Energy Regeneration (Fren Enerji Rejenerasyonu) teknolojisiyle de donatıldı. Sistemde kullanılan batarya, aslında aracın bagaj bölümüne entegre edilmiş yüksek performans sunan bir lityum-iyon ünitesi.

Lüks araçlarında hibrid sistemini kullanan Mercedes'in aksine BMW, araç boşta olduğunda motorun otomatik olarak durmasına izin veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MASAÜSTÜNÜZ İÇİN EN GÜZEL DUVAR KAĞIDI KOLEKSİYONU BURADA


Yorumları Göster
Yorumları Gizle