GeriTeknoloji Nokia'nın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nokia'nın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti

Nokia'nın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti

Nokia'nın yeni telefonu 9 PureView yenilikçi özellikleri dışında tasarımıyla da dikkatleri üzerine topladı. Yeni nesil akıllı telefonların çoklu arka kamera kullanımı furyasına katılan Nokia, Tripofobi rahatsızlığı bulunan kişilerin tepkisini çekti. Peki, Tripofobi nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, o telefon hakkında bazı bilgiler

Nokia'nın 9 Pureview olarak duyurduğu yeni Android cihazı, özellikleri ve tasarımı ile birçok kişinin beğenisini kazanırken bazı kesimlerde ise tepkiye neden oldu.

Telefonun arka kamera tasarımının tripofobi olarak adlandırılan delik fobisine neden olabileceğini söyleyen Essex Üniversitesi Beyin Araştırmaları Merkezi’nden Dr. Geoff Cole, bu kameranın kesinlikle tripofobiyi tetikleyebileceğini belirtti.

Sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getiren kullanıcılar, bu durumun etkilerinden bahsetti.

Nokianın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti

Nokianın yeni telefonu Tripofobi olanları rahatsız etti

TRİPOFOBİ NEDİR?

Tripofobi yani delik fobisi son dönemde ortaya çıkan ve birçok kişinin yaşadığı bir fobidir. Her ne kadar bazı psikiyatri dernekleri tarafından tam olarak bir fobi olarak kabul edilmese dahi dünya üzerinde sosyal medya üzerinden birçok kişi içinde delik bulunan fotoğraflardan duydukları korkuyu ve rahatsızlığı paylaşıyorlar. Tripofobiden rahatsız olan kişiler arı kovanı gibi minik delikleri gördüklerinde kaşıntı ve korku hissettiklerini paylaşıyorlar. 

Özellikle Avrupalı bilim insanları, delikli objelere bakmaktan kaçınmanın evrimsel temelli bir fobi olduğu konusunda hemfikir. Yapılan deneylere göre karınca yuvalarından gözeneklere ve arı kovanlarına birçok delikli şeyden ötürü büyük tepkiler verilebiliyor. Bu nedenden ötürü tripofobi için birçok kişi psikolojik fobi sınıfına dahil edilmesini savunuyor.

Tripofobinin tedavisi hakkında henüz net bir yöntem yok. Fobi olarak görülmesi bile tartışmalıyken bir tedavi süreci de elbette net olarak belli değil. Uzmanlar, delik fobisi yaşayanların muhakkak bir doktora başvurması gerektiği konusunda görüş bildiriyor. Çeşitli psikoterapilerin fobiler üzerindeki olumlu etkisinden ötürü tripofobide de bir yol kat edileceği görüşünü paylaşıyorlar.

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle