GeriTeknoloji Nazi Enigma M4 şifreleme makinesi 365 bin dolara satıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nazi Enigma M4 şifreleme makinesi 365 bin dolara satıldı

Nazi Enigma M4 şifreleme makinesi 365 bin dolara satıldı

İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılmış, nadir bulunan ve tam fonksiyonlu Nazi Enigma M4 şifreleme makinesi bir açık arttırmada 365 bin dolar gibi rekor bir ücret karşılığında satıldı. Cihaz ismi açıklanmayan özel bir koleksiyoncuya gitti.

M4, dört rotor adındaki sınırlı sayıdaki Alman Enigma makinelerini temsil ediyor. Savaşın son aşamalarında sadece 150 adet üretilen makineler, bugün bile hayranlık uyandırıyor.

Gizli mesajları şifrelemek amacıyla kullanılan M4 Enigma makinelerinin genel olarak denizaltılarda kullanıldığı biliniyor. 1941 yılının Ağustos ayında U-570'nin işgaliyle birlikte üç rotor enigma makinesinin ele geçirilmesinden şüphelenen Alman Amiral Karl Doenitz, dört rotorlu versiyonun yapılmasını emretmiş ve M4'ün Atlantik Savaşı'nda önemli bir rol oynamasının önünü açmıştı.

Nazi Enigma M4 şifreleme makinesi 365 bin dolara satıldı


Şu anda dünyanın çeşitli ülkelerinde sergilenen toplam 50 adet Enigma makinesi bulunuyor. Bunların sadece yedisinin, U-bot olarak bilinen Alman denizaltılardan ele geçirilmiş M4 modeli olduğu ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNİN CASUS SİSTEMLERİ

Yorumları Göster
Yorumları Gizle