GeriTeknoloji Mini dizüstü devri başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mini dizüstü devri başlıyor

Taşınabilir bilgisayar kavramına farklı bir bakış açısı getiren mini dizüstü bilgisayarlar hayatımıza girmeye başladı.

Konu bilişim ürünleri olunca yeniliklerin olması kaçınılmaz. Sektörü ileri taşıyan en önemli argümanlardan biri bu yenilik kavramı. Ancak bazı ürünler var ki bunları yenilemek ya da ileri taşımak o kadar kolay olmuyor. Mesela dizüstü bilgisayarlar.

Özellikleri artık belli kalıplara oturan ve çizgi dışına çıkmaları biraz zor görünen bu ürünler buünlerde farklı bir konseptle karşımıza çıkıyor: UMPC.

İngilizce'de Ultra Mobile PC yani Ultra Taşınabilir PC olarak adlandırılan yeni nesil dizüstü bilgisayarların en önemli özelliği isimlerindeki gibi ultra taşınabilir olmaları. Genelde 7,8 ya da en fazla 10 inç ekran, sabit disk yerine flash bellek, Ethernet, kablosuz ağlara bağlanabilme, USB çıkışı, webcam, kart okuyucu bu tip ürünlerin ana özellikleri arasında sayılabilir.

Bu alanda ilk örnekleri veren Asus'un EEE PC'si bu ay sonundan (Mayıs) itibaren satışa sunuluyor. Ürünle ilgili farklı seçenekler var: Şimdilik farklı özellik ve konfigürasyona sahip 3 model var. İki modelde Linux işletim sistemi bulunuyor. Biri ise Windows XP ile geliyor. Cihazların ağırlığı 1 kg civarında. Bütün modellerde 4 GB flash disk mevcut. Fiyatları ise 369-499 dolar aralığında olacak.

Asus'tan sonra farklı markalar da bu alana el attılar. Bunlar arasında MSI, Dell, HP gibi firmalar bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde dünyada ilk kez tarafımdan incelenen MSI Wind PC de bu cihazlara güzel bir örnekti. Bu ürün yakında ülkemizde de satışa sunulacak.

UMPC'lerin en önemli hedef kitlesi ekonomik gücü yüksek olmayan öğrenciler ve dizüstü bilgisayar almak isteyenler. Ayrıca hareket halinde iken mail alıp göndermek, bazı temel ofis işlemlerini yapabilmek ve belli yazılımları çalıştırmak isteyen profesyonellere de hitap ediyor. Ürünlerin fiyatları açıkçası biraz yüksek. Günümüzde 499 dolara 15.4 inç dizüstü bilgisayar satılıyor. Elbette 15.4 inç bir dizüstünün ağırlığı ve taşınabilirliği ile bir UMPC'yi karşılaştırmamak gerekiyor. Ancak son kullanıcının dikkat ettiği en önemli şeylerden birinin de cebinden çıkan para olduğunu unutmamak lazım.
 
Yine de bu tip ürünlerin öğrenciler değil de özellikel profesyoneller tarafından ilgi göreceğini düşünüyorum. Sürekli yanında dizüstü taşıyan biri olarak 15.4 inç bir bilgisayarın artık taşınamayacak kadar ağır olduğunu söylemem mümkün. 3 kg'a yaklaşan ağırlığa adaptör, kablolar, bir dolu ekipmanı da eklerseniz 5-6 kg'lık bir kütle ortaya çıkıyor ki pek pratik bir çözüm değil. Üstelik derdim performans da değil. E-posta kontrolü, internet siteme haber girmek ve Photoshop üzerinde birkaç küçük işlem. Bunun için de yanımda 3D animasyon yapabilecek kadar güçlü bir cihaza gerek yok.

UMPC'lerin en önemli rakibi ise her geçen gün kabiliyetlerini artıran avuçiçi bilgisayarlar. Bundan 10 yıl önce kullandığımız bir masaüstü bilgisayar kadar güçlü olan ve PDA adı da  verilen bu minik yardımcılarımız e-posta kontrolü, ofis dökümanlarını düzenleme, cep telefonu olarak kullanılabilme gibi temel özelliklere sahip. Elbette henüz Photoshop çalıştırabilme gibi bir kabiliyetleri yok. Zaten olsa da küçük ekranlarından ne kadar verim alacağız orası da şüpheli.

Uzun lafın kısası UMPC ürünlerin yakın gelecekte farklı amaçlar için kullanılacağını ve özellikle mobil yaşamın vazgeçilmez öğeleri haline geleceğini düşünüyorum. Bu ürünlerin fiyatları şimdilik biraz yüksek olsa da satış adetlerinin artması maliyetleri düşüreceğinden uzun vadede daha ulaşılabilir rakamlara sahip olabileceğiz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle