GeriTeknoloji Microsoft'un korsan zaferi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Microsoft'un korsan zaferi

Microsoft'un korsan zaferi
refid:14554350 ilişkili resim dosyası

Çin'in korkusuz korsan Windows kullanıcıları, bu kez Microsoft'un gazabından kaçamadı.

Dünya çapında korsanla mücadele etmek için  özel  birimler kuran ve BSA'ya büyük destek veren Microsoft, Çin'deki ilk büyük zaferini kazandı. Merkezi Şangay'da bulunan Dazhong adlı sigorta firmasının Microsoft'a ait 9 farklı ürününün toplam 450 korsan kopyasını kullandığı iddiası ile açılan mahkemede, Microsoft'un sunduğu deliller mahkemeyi ikna etti ve Çinli yargıç Dazhong'u 2,17 milyon Yuan (yaklaşık 460 bin TL) tazminat ödemeye mahkum etti. Her ne kadar bu rakam Microsoft için çok yüksek olmasa da, Çinli bir firmayı mahkemede mahkum ettirebilmiş olması, ülkedeki korsanla mücadele açısından çok önemli bir adım.

BSA'nın 2008 raporuna göre dünyada korsan kullanım ortalaması %41'ken, Çin'de bu oran %80 civarında ve ülkedeki korsan kullanımın Microsoft'a zararı 6,7 milyar dolar civarında. Bu rakamın ne kadar gerçekçi olduğunu kestirmek mümkün değil çünkü Microsoft'un Çin için fiyat politikası oldukça esnek. Dünyanın hiçbir yerinde uygulamadığı indirimleri Çin'de uygulayan Microsoft, bu ülkede Office paketini yaklaşık 45 TL karşılığında, Windows 7 Starter işletim sistemini ise yaklaşık 90 TL karşılığında satıyor.

Buna rağmen Microsoft ile 1 yıl süren görüşmeler sonucunda bir anlaşma sağlayamayan Dazhong, kararı da kabul etmediklerini ve itiraz edeceklerini duyurdu. Dazhong adına konuşan bir yetkili Microsoft'un tekel olduğu için kabul edilemez fiyatları dayatmasının yanlış olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle