GeriTeknoloji Macbook format atma işlemi nasıl yapılır?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Macbook format atma işlemi nasıl yapılır?

Macbook format atma işlemi nasıl yapılır?

Her bilgisayar çeşitli sebeplerle zaman zaman format atılması gerekebilir.Peki Apple'ın Macbook'larına format nasıl atılır?

Macbook kapalıyken cmd+r kombinasyonuna basılı tutun ve aynı anda güç tuşuna basın. Macbook açıldıktan sonra da cmd+r kombinasyonuna basmaya devam edin. Bir iki dakika içerisinde karşınıza OS X İzlenceleri sayfası gelir.

Macbook format atma işlemi nasıl yapılır

Buradan "Disk İzlencesi" seçeneğini tıklayarak "Sürdür" butonuna tıklayın. Disk izlencesi Macbooklarda disk işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Bu bölümde diski silebilir ve ya onarabilirsiniz.

Macbook format atma işlemi nasıl yapılır

Ekranın sol tarafından sistemin kurulu olduğu diski seçerek devam edin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sistemin kurulu olduğu diski seçmektir. Sistem yerine donanım olarak görülen diski silerseniz bilgisayarınız diski tanımayacağından herhangi bir yükleme yapamaz ve kurtarma aracını başlatamazsınız.

Not: Bu işlem bilgisayarınızdaki verileri kalıcı olarak silecektir.

Macbook format atma işlemi nasıl yapılır

Silme işlemi bittikten sonra pencereyi kapatın. Ana menüden "Mac OS X'i Yeniden Yükle"yi seçerek "Sürdür"e tıklayın. Bu işlem yaklaşık 1 saat sürecektir bu sebeple bilgisayarınızın şarjının ve internet bağlantısının olduğundan emin olun.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle