GeriTeknoloji Kurucusu İslami Facebook'u anlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kurucusu İslami Facebook'u anlattı

Kurucusu İslami Facebook'u anlattı
refid:21100455 ilişkili resim dosyası

"İslami sosyal paylaşım sitesi" Selamworld'ün kurucusuAbdulvahid Niyazov çalışmalarını anlattı.

"Dünyada İslam kültür ve mirasını tanıtmak, Müslümanlar arasındaki dil, coğrafi ve ideolojik engelleri kaldırarak ortak bir iletişim platformu oluşturmak" amacıyla "helal içerikli sosyal iletişim platformu" adı altında hazırlanan Salamworld, Kurban Bayramı itibarıyla yayına başlayacak.

İslam dünyasına hitap edecek "Selamworld" sosyal ağının kurucusu Abdulvahid Niyazov, Bosna Hersek ziyareti sırasında, hayata geçirmeye çalıştıkları global projenin detaylarını anlattı.

Günümüzde internet kullanımının çok yaygınlaştığını, İslam dünyasından da çok sayıda kişinin internet kullanıcısı olduğunu ifade eden Niyazov, Müslümanların yaşadığı bütün ülkelerde de çok sayıda Müslüman'ın sosyal paylaşım sitelerinden en az birini kullandığını belirtti.

Müslümanların çoğunun ise mevcut sosyal paylaşım sitelerini uygun olmayan içerikler nedeniyle kullanmadığını, çocuklarına da yasakladığını vurgulayan Niyazov, "İslami ilkeler ve zararsız içerik" sloganıyla yola çıkan Salamworld'ün içeriğinin Müslümanlar tarafından oluşturulacağını söyledi.

Niyazov, İslam ülkelerinde yaklaşık 300 milyon internet kullanıcısı olduğunu belirterek, hayata geçirecekleri projeyle 3 yıl içerisinde 50 milyon kullanıcıya ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Salamworld'ün etkileşimli sosyal platformunun, mevcut sosyal ağların aksine kullanıcıların içerik oluşturmasına ve yönetmesine imkan tanıyacağının altını çizen Niyazov, internet ortamında oluşturulacak platform ve çok sayıda yararlı hizmetiyle, Müslümanların online bütün gereksinimleri ve günlük ihtiyaçlarına cevap verileceğini söyledi.

"Müslüman toplumlar arasında iletişim platformu olacak"

Oluşturacakları sosyal ağın "modern Müslüman toplumu için kaynak teşkil edeceğini, Müslüman topluluklar arasında iletişim platformu, Müslüman liderler ve takipçileri arasında kanal, Müslümanlarla uluslararası toplum arasında köprü, İslam gençliği içinse fırsat alanı olacağını" kaydeden Niyazov, şöyle konuştu:
"Biz mevcut durumu değiştirmek ve kolaylaştırmak istiyoruz. Müslümanlara, kendilerini rahatsız hissetmeyecekleri, çocuklarının 'acaba uygun olmayan içeriklerle karşılaşırlar mı?' diye endişelenmeyecekleri ve dünya üzerindeki diğer dindaşları ile iletişim kurabilecekleri bir sosyal ağ hizmeti vereceğiz. Bizim ağımız özel hayatın gizliliği kuralına uyacak. Böylelikle Müslüman kadınların da bu sosyal ağa rahatça katılımı sağlanacak" diye konuştu.

Selamworld projesinin kendini finanse eden bir oluşum olduğu ve diğer sosyal paylaşım siteleri gibi uluslararası fonlardan yararlanmadığına dikkati çeken Niyazov, Selamworld'ün dört dilde hizmet veren deneme versiyonunu Ramazan ayı itibarıyla açtıklarını, tam sürümü ise Kurban Bayramı'nda kullanıma sunacaklarını bildirdi.

Projenin merkezi İstanbul

Proje merkezinin İstanbul olduğunu, Moskova, Kahire, Kuala Lumpur ve Cakarta'da ofisleri bulunduğunu belirten Niyzov, yakın zamanda da Doha'da bir ofis açacaklarını belirtti.

"İstanbul, İslam dünyasının ilk kültür başkentidir" diyen Niyazov, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul, büyük potansiyele sahip bir şehir. Türkiye de bugün teknoloji alanında büyük atılımlar yapan bir ülke. İstanbul, tüm İslami temsilcilikleri içinde barındıran kozmopolit bir şehir. Ayrıca Osmanlı'nın son başkenti. İslam dünyasında gerçekleşmiş olan tüm modernleşme hareketleri ve birleştirme projeleri bu şehirden yayılmıştır."

Ramazan ayı içerisinde dünya genelinde sosyal anlamda birçok organizasyon düzenlediklerini dile getiren Niyazov, bu yılki yardım kampanyalarının, Saraybosna, Kuala Lumpur, Kahire, Cakarta, İstanbul gibi şehirlerin yanı sıra Müslümanların bulunduğu diğer dünya şehirlerinde de devam ettiğini söyledi.

Bosna Hersek ziyaretinin ve düzenlenen iftar organizasyonunun kendisi için önemli olduğunu vurgulayan Niyazov, "Saraybosna stratejik anlamda önemli bir konuma sahip. Buradaki insanlar çok sıkıntı yaşadı. Bu ülkede bir Srebrenitsa soykırımı yaşandı ama yine de bu insanlar dünyaya ve diğer insanlara açık kalabildiler" dedi.

Niyazov, Balkan Müslümanlarının Selamworld'ün dünyaya yayılmasında önemli rol üstleneceklerine inandığını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle