GeriTeknoloji 1 Mayıs itibariyle kotayı aşan GB başına ödeyecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

1 Mayıs itibariyle kotayı aşan GB başına ödeyecek

1 Mayıs itibariyle kotayı aşan GB başına ödeyecek

BTK tarafından AKK (Adil Kullanım Kotası) için yapılması planlanan düzenlemelerden ilki hayata geçmek üzere. 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak bu yeni düzemeyle sınırlar esnetiliyor! Ancak kotayı aşanlara artık ek ücret yansıyacak!

Veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla hazırlanan adil kullanım noktasının kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin düzenleme, bugün yani 1 Mayıs'ta yürürlüğe giriyor. Peki internete artık nasıl bağlanacağız? Kotayı aşanlar ek ücret ödeyecek mi? 

KOTAYI AŞAN EK ÜCRET ÖDEYECEK!

Bu yeni paketlere göre yeni abone olacak kullanıcılara, AKN kota seçeneği verilmeyecek. Bunun yerine kotalarını aşmaları durumunda GB başına ücret talep edilecek. Örneğin; 35 GB’lık paket aldınız ve kotayı bitirdiniz. Yeni aboneler, 35 GB’ın üzerine harcadığı her GB için ücret ödeyecek. Yani tıpkı mobil iletişim hatlarında olduğu gibi ücretlendirmeler satın aldığınız paketin üzerine eklenecek.

ESKİ ABONELER AYNI TARİFEYLE DEVAM EDECEK

Eski aboneyseniz AKN kapsamında hızınız düşürülerek, ama aynı paket üzerinden internet bağlantınızı kullanacaksınız. 

Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak internet erişim hızı ve veri miktarının kullanıcılar için önemli göstergeler haline gelmesi üzerine adil kullanım noktası (AKN) sonrası veri indirme hızının iyileştirilmesi önem kazandı. 

Bu kapsamda, limitsiz olarak tanıtılan paketlerde AKN veri miktarı ve AKN sonrası erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla 1 Mayıs itibarıyla kademeli geçiş yapılacak.

İnternet kullanıcılarının şebekeden yararlanmaları sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanan uygulamada, AKN olan paketlerde 02.00-08.00 saatlerinde internet kullanımları kotaya dahil edilmeyecek.

BTK, paketlerde sunulan kota miktarına ulaşıldığında AKN sonrası hız değerinin ihtiyacı karşılamadığı yönündeki talep ve şikayetleri değerlendirerek, gerek mobil gerekse sabit internette AKN sonrası hız değerlerinde iyileştirmeye ilişkin de düzenleme yaptı.

Mobil internet hizmetinde, işletmeciler tarafından farklı seviyelerde AKN sonrası hız değerleri uygulanıyor. BTK tarafından alınan kararla AKN sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme 1 Mart'ta uygulanmaya başlandı. Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKN'li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken, yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKN sonrası indirme hızları belirlendi.

1 Mayıs itibariyle kotayı aşan GB başına ödeyecek

AKN tükendiğinde internet hızınıza göre alt hız sınırı değişiklik gösterecek; herkesin 3 MBPS olmayacak!

Buna göre, 16 Mbit/s hızında AKN'li paketi bulunan bir abone, AKN veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek. AKN uygulaması, 31 Aralık 2018'de tamamen kaldırılacak. 

Belirtilen gece saatleri dışında yapılan veri kullanımlarında AKK aşıldığı takdirde, eskiden her tarifede 3 Mbps’a düşen hızlar, artık (yandaki tabloda görebileceğiniz gibi) tarife orantılı düşürülebilecek.

KOTAYI KİMLER KALDIRDI?

TURKCELL, Superonline fiber internet müşterilerine ‘Platin Paket’ ile evde internete zaman, gün ve saat farkı olmadan aynı hızda bağlanma seçeneğini sunmaya başladı. Platin Paket’te herhangi bir AKN uygulaması bulunmuyor. Saniyede 25 megabit hızında olan paketin satış fiyatı ise ayda 89TL.

1 Mayıs itibariyle kotayı aşan GB başına ödeyecek

Turkcell'in 1 Mayıs itibariyle yenilenen tarife paketleri

TurkNet, kendi aktif altyapısındaki müşterileri için AKN uygulamasını ücretsiz olarak kaldırdı. Şirket, 150 GB AKN limitsiz internet, 100 mbps’ye kadar hız, ayda 1000 dakika telefon görüşmesini bir arada 59.99 TL’ye taahhütsüz sunuyor.

1 Mayıs itibariyle kotayı aşan GB başına ödeyecek

Turknet'in tarifeleri

Millenicom’un alternatif sabit internet sağlayıcısı Doping, ‘Aile Boyu Hızlı İnternet Kampanyası’nda hız limitini ve AKN’yi kaldırdı. Saat 01.00–19.00 arasında altyapının desteklediği en yüksek hızda AKN’siz internet 100 mbps’ye kadar 44.90 TL’den başlayan fiyatla sunuluyor.

D-Smart, Türk Telekom ve Vodafone, henüz AKN’siz paketlerini açıklamadı. Ancak bu iki şirket, AKN’siz paketler üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Bu paketlerin önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Kablonet’te;

Kota aşımından sonra GB başı 2 TL
Ekstra 50 GB kota 25 TL
Ekstra 100 GB kota 45 TL

00:00 -- 19:00 arası 10 Mbps 19:00 -- 00:00 arası 5 Mbps AKN’siz/kotasız internet (1 Mbps upload) aylık 70 TL
00:00 -- 19:00 arası 20 Mbps 19:00 -- 00:00 arası 10 Mbps AKN’siz/kotasız internet (1 Mbps upload) aylık 90 TL olacak.

İLK TEPKİLER

İnternette yapılan bu değişiklik, tepkileri de beraberinde getirdi. Ek kota ücreti yansıması konusunda pek çok abone tepki gösteriyor. İşte yeni internet düzenlemesiyle birlikte başta Ekşi Sözlük yazarları ve sosyal medyadan ilk tepkiler...

ben kendim denemedim ama başlıkta yazılanlara göre 2-8 arası yapılan indirmelerin kotaya dahil edildiğini görmüş bir çok yazar arkadaş. ben size diyim iss firmaları kesin bu kararı uygulamak için senin ilk başta akk'nı doldurmanı bekliycekler, bu sayede gün içersindeki kullanım hızını sana 3 mbps verebilecekler. ha gece ne kadar efektif bir şekilde hız kaldırması yapıcaklar ve btk'nın aldığı kararı takıcaklar?? (ekşi sözlük)

bu ayın kotası bir önceki ayın son gününün öğlen 12:00'ında başlar. çoğu insan ayın son günü indirme yapar, isslerde bu son günün yarısını şu anki aya dahil eder. saçma ama gerçek. (ekşi sözlük)

bu " sözüm ona iyileştirme" hakkında iss tarafından bilgilendirilmemis durumdayım. tüketiciyi ilgilendiren bir değişiklik var fakat mesaj, mail ya da telefonla aranma yoluyla bilgilendirilmiyorum... tarifelerin değiştirilmesi ya da belli saatler arasında kotadan düşmeme veya hızla ilgili bilgi verilmemesi isslerin nasıl bir bakış açısına sahip olduklarını gösteriyor. bir tek ben mi bilgilendirilmedim merak ediyorum. sözlük olmasa haberdar olmayacağım. bu konuda diğer kullanıcılara haber verildi mi yeşillendiririn bi zahmet. yoksa herkes kendi arayıp sormakla mi mükellef? (ekşi sözlük)

her ay telekoma 250 tl felan veren biriyim. 50mbps kullanıyorum 200gb fakat ayın yarısında 3mbps hız bile alamıyorum. kardeş benim suçum ne illa 1000tl mi vereyim alt tarafı youtube takılıyoruz müzik dinliyoruz . adil derken bana hiç adil gelmiyor. her şey para olmasın lütfen hizmette alabilelim. umarım bu internet için güzelliklerin başlangıcı olur. öncelik para değil hizmet olması adına bu gece vatana millete yeni internetimiz hayırlı olsun. (ekşi sözlük)

Onur Aksoy‏ @onuraksoy3838 
#AKN #AKK Biz Böyle olmasını istemedik Akk kaldırılmadan tam olarak böyle zam yapıyorsunuz böyle zam yapcaksanız eski hali daha iyi #BTK (Twitter)

@feyzoyazar
Kablo net 25mb hıza Akn iyileştirmesinin ilk saatlerindeki download rakamları 3,50 Hızının üstünde birde  bu ne demek altyapıda sorun yok!  (Twitter)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle