GeriTeknoloji Korsanla mücadeleye YDKB desteği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korsanla mücadeleye YDKB desteği

Korsanla mücadeleye YDKB desteği
refid:8937432 ilişkili resim dosyası

Teknolojinin hakim olduğu günümüzde lisanssız yazılım ekonomiye büyük darbe vuruyor. Bilgi ve İletişim Teknolojileri İşverenleri Sendikası' nın (BİTİS) Çalışma Kurulu olan Yazılım Dayanışma ve Koruma Birlikteliği ( YDKB ) Türkiye genelinde korsan yazılımla mücadele vererek bilişim sektörüne destek oluyor.

Teknolojinin hakim olduğu günümüzde lisanssız yazılım ekonomiye büyük darbe vuruyor. Bilgi ve İletişim Teknolojileri İşverenleri Sendikası' nın (BİTİS) Çalışma Kurulu olan Yazılım Dayanışma ve Koruma Birlikteliği ( YDKB ) Türkiye genelinde korsan yazılımla mücadele vererek bilişim sektörüne destek oluyor.

Kaşık çataldan televizyona, cep telefonundan çay bardağına kadar kullandığımız birçok eşya kalıpla üretiliyor. Bilgisayar destekli dizayn ve üretim anlamına gelen CAD/CAM, kalıp sektöründe üretilen çok basit eşyaların bile yapılmasını sağlıyor. Ürün tasarımı,  tesis tasarımı, mekanik imalat ve işleme, makine ve kalıp tasarım ve imalatı sektörlerinde yaygın olarak kullanılan CAD/CAM programlarının kullanıldığı ve çok geniş bir alanda faaliyet gösteren sektör beraberinde birçok sıkıntıyı da getiriyor.

Bunların en başında üretim yaparken kullanılan CAD/CAM programının lisansız kullanımı geliyor. Bu yazılımları lisansız kullanan firmalar üretimde haksız menfaat sağlıyor. Haksız rekabet de ekonomiye ve bilişim sektörüne büyük darbe vuruyor. Genç nüfusu ve bilişimde istihdam edilemeyen yetişmiş eleman sayısı çok olan ülkemizde korsan yazılım bunun bir nedeni olarak ortaya çıkıyor.  Haksız kazanç sonucunda vergiye yansıyan oranlarda ülke olarak geriye gitmemize sebep oluyor. Dünya ortalamasında korsan yazılım kullanım oranı % 35 iken, bu oran Türkiye geneline bakıldığı zaman % 66 'ya kadar yükseliyor.

1.000.000 $ 'LIK LİSANSSIZ YAZILIM 

CAD/CAM/CAE sektöründe faaliyet gösteren firmaların BİTİS çatısı altında biraraya gelmesiyle kurulan Yazılım Dayanışma ve Koruma Birlikteliği (YDKB)  başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelindeki illerde korsan yazılım kullanan firmalarda mailing ve bilgilendirici bröşür dağıtımı yapıyor ve tespitler düzenliyor. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Markaların Korunması hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname hükümleri gereğince " Korsan yazılım kullanılması, kopyalanması ve satışa sunulması" suç olarak kabul edilen ülkemizde, lisansız yazılım kullananları yüksek para ve hapis cezaları bekliyor. Bugüne kadar 11 ilde, 176 firmada tespitler düzenleyen YDKB 6 ay gibi kısa bir sürede 1.000.000 $ değerinde lisansız yazılımın lisanslı hale getirilmesini sağladı.  Hukukçulardan aldığı destekle çalışmalarına 2 yılı aşkın süredir devam eden YDKB, korsan yazılım kullanan şirketlerin bilinçlenmesini sağlayarak, bilişim sektörüne destek oluyor. Firmalarla anlaşma sağlandığında korsan yazılımlar yasallaştırılıyor. Anlaşmaya yanaşmayan kullanıcılar tazminat ödemek zorunda kalıyor.

AMACIMIZ SEKTÖR FİRMALARINI KORUMAK

Korsan yazılım kullanımının önüne geçerek, sektör çalışanlarına rehberlik ettiklerinin altını çizen BİTİS Genel Sekreteri Avukat  Mert Van; "Amacımız lisanslı yazılım kullanma bilincini firmalara kazandırmak. Kalıp ve tasarım sektöründe çalışma alanlarının çok çeşitli olması, sağlanan kazancı da olumlu etkiliyor.  Fakat kullanılan korsan yazılımlar haksız kazanç ve rekabete neden oluyor. Türkiye genelindeki illerde faaliyet gösteren firmalara lisansız yazılım tespitleri yapıyoruz. Yaptığımız tespitler sonucunda lisansız yazılım kullanan firmalar hakkında yasal süreci başlatmadan uzlaşmaya çalışıyoruz. Uzlaşılmadığı takdirde de Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan kaynaklanan tüm yasal haklarımızı koruyoruz. Çabamız sektör firmalarına zarar vermeden bu bilinci yayabilmek" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle