GeriTeknoloji Kimyasal silahlara kesin çözüm
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  34
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kimyasal silahlara kesin çözüm

Kimyasal silahlara kesin çözüm
refid:12247848 ilişkili resim dosyası

TÜBİTAK, kimyasal silahların etkisini tehlikesiz hale getiren yüksek temizleme gücüne sahip malzeme geliştirdi.

“T-1” adlı çok sayıda mikro kanaldan oluşan malzeme, güçlü emiş gücü  sayesinde sıvı kimyasalları cilt, silah, elbise, teçhizat, araç, arazi ya da  binalardan hızla emerek iç yapısına hapsediyor ve yapısını bozduğu kimyasalların  tehlikeli etkilerini yok ediyor. Malzeme, Türkiye'de çok miktarda hammaddesi  bulunan silikat esaslı seramik malzemelerden yapıldığı için üretimde ve maliyette  büyük avantajlar getiriyor.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Malzeme Enstitüsü Müdürü Doç. Dr.  Tarık Baykara, AA muhabirine TÜBİTAK'ta yapımı tamamlanan “kimyasal gazın  emilerek temizlenmesi” (absorblayıcı dekontaminasyon) çalışmaları hakkında bilgi  verdi. Baykara, günümüz silahlanma faaliyetlerindeki tespit edilen en önemli  gelişmenin “kitle imha silahları” olarak tanımlanan ve geniş kitlelerin  imhasını hedefleyen nükleer, kimyasal ve biyolojik silahlar ile bunların uzun  mesafelere taşınmasını sağlayan balistik füzeler üzerine yoğunlaştığını anlattı.

Uluslararası sözleşmelerle yasaklanmış olmasına rağmen, ülkelerin bu tür  silahları üretme, depolama imkan ve kabiliyetlerini geliştirme çabalarının  sürdüğünü dile getiren Baykara, bunun da diğer ülkeler gibi Türkiye için  potansiyel bir tehdit oluşturduğunu söyledi. “Kimyasal”, “biyolojik”, “reaktif” ve “nükleer” olarak da  tanımlanan bu silahların, canlıları öldürme, ağır yaralayarak saf dışı bırakma ve  fonksiyonlarını bozma yoluyla etkisiz hale getirme amacıyla askeri ya da terörist  faaliyetlerde kullanılan toksik ajanlar olduğunu anlatan Baykara, bu silahların  çevreye son derece tehlikeli maddeler yayarak canlılara, malzeme, araç-gereç ve  araziye, bina ya da tesislere bulaştığını, onları tehlikeli boyutta kirleterek  hastalık ve ölüme yol açtığını ifade etti.
       
KİMYASAL SAVAŞ NEDİR?
         
Baykara, kimyasal silahların yapımının kolay ve ucuz olmasının yanında  tesirlerinin çok çeşitli olduğunu, nükleer veya termonükleer silahların tesir  altına alabildiği bölgeden çok daha geniş sahaları kaplayabildiğini belirterek bu  özelliklerinin bu tür silahların en önemli tercih nedenlerinden olduğunu  belirtti. Bu silahlardan etkilenme tehlikesi olanları ve etkilenenleri tehlikeden  uzaklaştırmak için kirlenmenin temizlenmesi işlemine “zehiri temizleme”  (dekontaminasyon) adı verildiğini aktaran Baykara, temizlemenin “fiziki ajanı  ortamdan uzaklaştırmak” ve “kimyasal ajanın yapısını bozup tehlikesiz hale  getirmek” olmak üzere iki yöntemle uygulandığını kaydetti.

Kimyasal savaşın öldürücü, yaralayıcı ve tahriş edici etkiler gösteren,  sis ve yangın meydana getiren, bitki ve metallere etkili olan katı, sıvı, gaz  veya aerosol halindeki maddeler ile yapılan bir savaş olduğunu anlatan Baykara,  kimyasal savaşın genel rumuzunun da (C) ile gösterildiğini dile getirdi.
       
ÖZEL MALZEMELERDEN YÜKSEK EMİCİ ÖZELLİK
         
Doç. Dr. Tarık Baykara, TÜBİTAK'ta bir süre önce tamamladıkları  çalışmalarla kimyasal silah saldırılarına karşı hazırlıklı olmak için kimyasalı  emecek (absorbe edecek), etkisini azaltacak ve bertaraf edecek etken maddeler  geliştirdiklerini bildirdi. TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü'nde yapımı tamamlanan çalışmada, tümü yerli  hammaddelerden seçilen gözenekli yapıdaki silikat esaslı çeşitli seramik  hammaddelerinin emici özelliklerinden faydalanıldığını anlatan Baykara, bunlar  yardımıyla çeşitli kimyasal gazları emecek tozlar geliştirdiklerini belirtti.

“T-1” temizleme tozu olarak isimlendirilen malzeme ile kimyasal silaha  karşı gerekli önlemlerin alınmış olacağını belirten Baykara, “Çalışmamızda  çeşitli sıvı kimyasal maddeleri temizleme amacıyla seramik esaslı T-1 temizleme  tozunun kullanıma uygun şartlarda hazırlanmasını esas aldık. Bu temizleyici  malzemelerin çeşitli ebatlarda üretilmesi de kullanım kolaylığı sağladı” dedi.
       
YÜKSEK KORUMA SAĞLANDI
         
Geliştirilen ürünün herhangi bir saldırı esnasında zehirli endüstriyel  maddelerle kirlenmiş personelin, silah, elbise, teçhizat, araç, arazi ya da  binanın temizlenmesini sağlayacağını anlatan Baykara, şunları söyledi: “Üretilen temizleme tozunun yüksek emiş gücü; taşıma, depolama,  püskürtülebilme ve paketlenebilmeye uygunluk, uzun süreli depolama imkanı;  sağlığa zararlı olmama ve temizleme özelliğine sahip olduğu elde edilen başarılı  sonuçlardan anlaşılmaktadır. Kimyasal silahı absorbe edecek, etkisini azaltacak ve bertaraf edecek  etken maddelerin stokta her zaman için bulunması gerekliliği, bu ürünle askeri ve  sivil savunma birimlerinin kimyasal silaha karşı önlem alma gerekliliğinin  sağlanmasında önemli bir adım atılmış olmaktadır.”
       
MALZEME NELERDEN OLUŞUYOR?
         
“T-1” temizleme tozunun geliştirilmesinde hammadde olarak Türkiye'nin  çeşitli yörelerinde çok miktarda bulunan silikat esaslı malzemelerin  kullanıldığını anlatan Baykara, “Bu çalışma ile ülkemiz doğal kaynakları  kullanılarak kimyasal silahlara karşı son derece etkin bir temizleme tozu  geliştirildi ve prototip olarak üretildi. Yapılan test ve deneyler son derece  olumlu sonuçlar verdi ve kimyasal silaha maruz kalma durumunda olan ülkemizin  savunmasında önemli kazanımlar sağlandı” diye konuştu.

Baykara, “kit” olarak hazırlanan ürünün insan vücudunun maruz kaldığı  sıvı kimyasal silahlara karşı temizleme yaptığını; “plastik kutu” şeklinde  hazırlanan ürünün ise geniş cilt temasında sıvı kimyasal gazı absorbe ettiğini;  “basınçlı tüp” ürünün de mühimmat, araç veya arazi gibi geniş yüzeylere temas  eden sıvı kimyasal gazı emdiğini ettiğini bildirdi. Doç. Dr. Tarık Baykara, söz konusu temizleme tozunun üstün emiş gücünün  aynı zamanda zehirli gazlara karşı da etkin olacağının kavramsal olarak  görüldüğünü de belirterek, ancak bu alandaki deneysel çalışmaların çeşitli  zorluklar içerdiğinden gerekli testlerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Baykara, TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü “T-1” temizleme tozunu üretmek  isteyen sanayicilerle işbirliğine ve desteğe hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÖZLERİNİZE İNANAMAYACAĞINIZ PHOTOSHOP HARİKALARI     


Yorumları Göster
Yorumları Gizle